Dolar 31,1376
Euro 33,8453
Altın 2.038,15
BİST 9.283,76
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16°C
Az Bulutlu
İstanbul
16°C
Az Bulutlu
Çar 16°C
Per 15°C
Cum 12°C
Cts 12°C

Tuzla Piyade Okul Komutanlığına ilişkin iddialara MSB’den açıklama: Geçici görevden uzaklaştırma kararı alındı

A+
A-

Tuzla Piyade Okul Komutanlığına ilişkin iddialara MSB’den açıklama: Geçici görevden uzaklaştırma kararı alındı

Tuzla Piyade Okul Komutanlığı’nda iddia edilen olaya ilişkin açıklamada bulunan Milli Savunma Bakanlığı, olaya sebebiyet veren personel hakkında geçici görevden uzaklaştırma kararı alındığını bildirdi.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Tuzla Piyade Okul Komutanlığı’nda yaşanan olaya ilişkin adli soruşturmanın yanında idari soruşturma başlatıldığını, olaya sebebiyet veren personel hakkında geçici görevden uzaklaştırma kararı alındığını ancak henüz tesis edilmiş nihai bir disiplin işlemi bulunmadığını bildirdi.
MSB’nin sosyal medya hesabından Tuzla Piyade Okul Komutanlığı’nda yaşanan olaya ilişkin yazılı açıklama yapıldı.
Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) ülkeye yönelik her türlü tehdit ve tehlikeye karşı yurt içinde ve sınır ötesinde üstlendiği tüm görevleri büyük bir azim, kararlılık ve başarıyla yerine getirdiği vurgulanan açıklamada, binlerce yıllık köklü bir geçmişe ve geleneğe sahip kahraman Türk ordusunun ve askerliğin temelinin disiplin üzerine kurulduğuna dikkat çekildi.
Açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Kanunu’nun 13’üncü maddesinde “Disiplin: Kanunlara, nizamlara ve amirlere mutlak bir itaat ve astının ve üstünün hukukuna riayet demektir. Askerliğin temeli disiplindir.” tanımının yer aldığı anımsatılarak, şunlar kaydedildi:
“Önceliği müesses disiplini muhafaza etmek olan Türk Silahlı Kuvvetlerimizde; temel değerlerini sarsacak, disipline aykırı ve askeri hiyerarşiyi bozan, bozabilecek hiçbir kişi, olay ve duruma müsamaha gösterilmeyeceğinden en ufak bir şüphe duyulmamalıdır. Cumhuriyetimizin kurucusu ve ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, sonsuzluğa uğurlanışının 85’inci yıl dönümünde
Piyade Okul Komutanlığında vuku bulan hadiseye ilişkin, disipline aykırı her olay ve durumda olduğu gibi, adli soruşturmaya ilave olarak derhal idari soruşturma başlatılmıştır.”
“PERSONEL HAKKINDA GEÇİCİ GÖREVDEN UZAKLAŞTIRMA KARARI ALINMIŞTIR”
İlgili mevzuat çerçevesinde milli anma ve kutlama günleri, tören ve bayramlarda günün anlam ve önemine uygun şekilde davranmanın disiplinin bir gereği olduğu belirtilen açıklamada, “Mevzuata uygun davranmamak nasıl disiplinsizlik ise buna karşı görev, yetki ve sorumluluğu dışında suç teşkil edecek nitelikte müdahale etmek ya da davranışta bulunmak da disiplinsizliktir.” ifadesi kullanıldı.
Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
“Bu kapsamda, Türk Silahlı Kuvvetleri Disiplin Kanunu’nun 29’uncu maddesindeki ‘Disiplinsizlik veya suç teşkil edebilecek bir fiili nedeniyle hakkında yapılan inceleme ve araştırmanın emniyetli ve sıhhatli olarak devam etmesi amacıyla görevi başında kalmasında sakınca görülecek subay, astsubay, uzman erbaş veya sözleşmeli erbaş ve erler idari izinli sayılarak görevinden geçici olarak uzaklaştırılabilir’ amir hükmü uyarınca olaya sebebiyet veren personel hakkında geçici görevden uzaklaştırma kararı alınmıştır.
Bu olayla ilgili kamuoyuna yansıtılmaya çalışılan durumun aksine, henüz tesis edilmiş nihai bir disiplin işlemi bulunmamaktadır. Yüksek Disiplin Kurulu süreci ve adli soruşturma tamamlanıncaya kadar bu konuyu farklı noktalara çekmek, eğer bilgisizlikten kaynaklanmıyorsa kamuoyunda olumsuz algı yaratarak Türk Silahlı Kuvvetlerine zarar verme amacı taşımaktadır.”

NE OLMUŞTU?
Piyade okulunda bazı teğmenler yakasına 10 Kasım’da Atatürk fotoğrafı takmayan teğmenlerin kaldığı 405 numaralı koğuşun kapısına Atatürk posteri astı. Atatürk posterine tepki gösteren teğmenlerle poster asan teğmenler arasında arbede yaşandı. Arbededen sonra 10 Kasım’da yakasına Atatürk posteri takmayan Piyade Teğmen A.A. Tuzla Devlet Hastanesi’ne giderek darp raporu almak istedi. Hastanede darp izine rastlanmadığı raporu verilince Tuzla Polis Merkezi’ne giderek şikayetçi oldu. Bu gelişmeler üzerine Kara Kuvvetleri Komutanlığı idari soruşturma başlattı. Disiplin Soruşturma Heyeti’nin 5 Aralık’ta hazırladığı raporla yakasına Atatürk fotoğrafı takmayanlara tepki gösteren dört teğmenin ihracı istendi. Disiplin Soruşturma Heyeti 405 numaralı koğuşta kalan üç teğmenin de ihracını talep etti.

 

 

 

Kaynak: Turkgün/ AA Anadolu Ajansı