DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 19°C
Gök Gürültülü

TÜRKİYE KAMU SEN YOKSULLUK SINIRINI AÇIKLADI

10.10.2014
A+
A-

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yaptığı 2014 Eylül ayına ait asgari geçim endeksi sonuçları açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu’ndan alınan Eylül 2014 fiyatlarına göre yapılan araştırmada çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı bin 999 lira 14 kuruş olarak hesaplanırken, 4 kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 4 bin 65 lira 27 kuruş olarak belirlendi.

Eylül ayı asgari geçim endeksi sonuçları dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin bir önceki aya göre yüzde 0,06 oranında arttığını gösterirken, çalışan tek kişinin açlık sınırı ise bir önceki aya göre yüzde 0,34 oranında arttı ve bin 545 lira 54 kuruş olarak hesaplandı. Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı ise Eylül ayında bin 560 lira 33 kuruş olarak tahmin edildi. Ailenin aylık gıda harcaması toplamı ise 949,89 TL oldu. Eylül 2014 itibarı ile ortalama 2 bin 185 lira 30 kuruş ücret alan bir memurun ailesi için yaptığı gıda harcaması, maaşının yüzde 43,47’sini götürdü.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerinde bulunan konut gideri ise eylül ortalama maaşının yüzde 27,93’üne denk geldi. Buna göre bir memur, ortalama maaşının yüzde 71,4’ünü yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kaldı.
Gıda ve kira harcamaları çıktığında ortalama ücretle geçinen bir memurun ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için eylül maaşından geriye yalnızca 625 TL kaldı.

KONCUK: MEMURA EK ZAM TALEBİMİZİN HAKLI OLDUĞUNU ORTAYA KOYDU

Eylül ayı Asgari Geçim Araştırması sonuçlarını değerlendiren Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, “Rakamlar tüm gerçekleri gözler önüne sermektedir.” dedi. Koncuk, “2014 yılının ilk ayından itibaren her ay artış gösteren zorunlu harcamalar Eylül ayında da hız kesmeden yoluna devam etmiştir. Geçtiğimiz yılın Eylül ayı ile bu yılın aynı ayında ki rakamlar kıyaslandığında acı gerçek bir kez daha ortaya çıkmaktadır. “ dedi.

HARCAMALAR 434 LİRA, MAAŞLAR 123 LİRA ARTTI; MEMUR MAAŞI SON BİR YILDA 311 LİRA ERİDİ

Rakamların vatandaşların cebine yansıyan gerçek enflasyonun yıllık yüzde 11’ler düzeyinde olduğunu gösterdiğine dikkat çeken Koncuk, şöyle devam etti:

“Bu gerçekler karşısında kamu görevlilerimiz ise ortalama yıllık yüzde 5,2’ye denk gelen 123 liralık maaş zammına mahkûm edilmişlerdir. Son bir yıl içinde ailenin yapmak zorunda olduğu yaşamsal harcamalar tam 434,19 lira artmış, memur maaşları 2013 yılına göre 311 lira erimiştir. Devletin resmi kaynaklarına dayanılarak yapılan bilimsel hesaplamalar yaşanan tüm gerçekleri ortaya koymaktadır. Türk halkının yaşadığı geçim sıkıntısı gün be gün artmakta alım gücü her geçen gün azalmaktadır.
Yaklaşan kış ayları öncesinde elektrik ve doğalgaza yüzde 9 oranında zammı yükleyen siyasi iktidarın memuruna, emeklisine, dul ve yetimine, işçisine verdiği zamdan haberi var mıdır? Geçtiğimiz dönemlerde milletimize yaptığımız ekonomik kriz uyarısında ne denli haklı olduğumuz, ortaya çıkan rakamlar ve yaşanan gelişmeler ışığında bir kez daha görülmüştür. Doların yükselen ateşi, üst üste gelen zamlar ve kış aylarında artacak olan giderler karşısında insanların dayanma gücünde artık sona gelinmiştir. Toplu sözleşme masasında kamu çalışanlarına 123 TL’yi reva görenlerin bu rakamlar karşısında söyleyebilecekleri sözleri var mıdır?”
Koncuk, Türk halkının altında ezildiği geçim sıkıntısıyla mücadele ederek bir mucizeye imza attığını belirterek, “ Kaşıkla verip kepçeyle alanların bu saatten sonra vatandaştan talep edeceği bir şey kalmamıştır. Türkiye Kamu-Sen olarak masada pazarlanan memurlarımız için ek zam isteğimizi geçtiğimiz günlerde kamuoyuna duyurmuştuk. İşte bu rakamlar kamu çalışanları için ek zam isteğimizde ne kadar haklı olduğumuzu göstermektedir. Siyasi iktidar yılsonuna kadar daha da derinleşmesi kaçınılmaz olan bu krizin farkına varmalı, kamu çalışanları ve emeklilere derhal ek zam vermelidir.” görüşünü paylaştı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.