Dolar 32,3565
Euro 34,4292
Altın 2.435,74
BİST 9.814,19
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Açık
İstanbul
23°C
Açık
Pts 26°C
Sal 23°C
Çar 20°C
Per 18°C

Türk Devletleri Teşkilatı’yla ihracat hacmi büyüdü: İşte en çok ihracat yapılan ülke…

Türk Devletleri Teşkilatı’yla ihracat hacmi büyüdü: İşte en çok ihracat yapılan ülke…
01/02/2024 19:58
A+
A-

Türk Devletleri Teşkilatı’yla ihracat hacmi büyüdü: İşte en çok ihracat yapılan ülke…

Türkiye’nin TDT üyesi ülkelerle ihracat hacmi geçen yıl 2022’ye göre yüzde 14,2 arttı. İlk sırada, 2,4 milyar dolarlık ihracatla Azerbaycan yer aldı. TDT Genel Sekreter Yardımcısı Merey Mukazhan: “TDT üyesi ülkeler Orta Koridorun gelişmesi açısından emek sarf ediyor. Bu durum üye ülkelerin iş adamlarının istifade edebileceği bir avantaj oluşturuyor” dedi.

Türkiye’nin, Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) üyesi ülkelere ihracatı geçen yıl 2022’ye göre yüzde 14,2 artarak 6 milyar 831 milyon dolara yükseldi.
Türk Devletleri Teşkilatı ülkeleri (Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan), yeni konjonktürde ortaya koyduğu vizyon, proje ve faaliyetlerle giderek daha önemli bir güç merkezi haline geliyor. Ülkeler, ortaklık temelinde güç birliğini, işbirliğini, dayanışmayı ve entegrasyonlarını güçlendirirken, Türkiye de bu ülkelerle ticaretinde ilerleme kaydetmeye devam ediyor.
Üye ülkeler, kaynakları, güçleri ve vizyonlarıyla dünyadaki gıda ve enerji krizleri ile mücadele ederken, üzerinde bulundukları dünyanın önemli lojistik kanalları ve jeostratejik konumları bu ülkelerin önemini artırıyor.
Türk Devletleri Teşkilatı üye ülkeleri arasındaki ticarette son yıllarda büyük bir artış yaşanıyor. Üye ülkelerin kendi aralarındaki ticaret 2022 yılında 33 milyar dolar iken 2023 yılında 42 milyar dolara yükseldi.
Ülkelerin çoğunluğu gençlerden oluşan yaklaşık 170 milyon nüfusu bulunuyor. 1,5 trilyon dolar seviyesinde toplam milli gelire sahip üye ülkeler; zengin doğal kaynakları ve dünyanın en önemli ticaret yollarında Orta Koridor’da bulunmaları nedeniyle ticari ve ekonomik iş birlikleri için büyük fırsatlar sunuyor.

 

EN FAZLA İHRACAT AZERBAYCAN’A YAPILDI
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerinden derlediği bilgilere göre, Türkiye’nin Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan ve Kırgızistan’dan oluşan TDT ülkelerine ihracatı geçen yıl 2022’ye göre yüzde 14,2 artarak 6,8 milyar dolara ulaştı.
Söz konusu dönemde en fazla ihracat yapılan ülke 2,4 milyar dolarla Azerbaycan oldu. Onu 1,7 milyar dolarla Kazakistan, 1,6 milyar dolarla Özbekistan, 1 milyar dolarla Kırgızistan izledi.
Türk Devletleri Teşkilatı bünyesindeki ülkelere en fazla ihracatı kimyevi maddeler ve mamulleri sektörü yaptı. Bu sektörün 4 ülkeye toplam ihracatı geçen yıl 1 milyar 173 milyon dolar olarak kayıtlara geçti.
En çok ihracat ise 4 milyar dolarla İstanbul’dan yapıldı. Megakent, TDT ülkelerine yapılan ihracatın yüzde 58,5’ini sırtladı.

“TDT ÜLKELERİ 30’DAN FAZLA ALANDA  ÇALIŞIYOR”
TDT Genel Sekreter Yardımcısı Merey Mukazhan, Türk Devletleri Teşkilatı ülkelerinin 30’dan fazla alanda çalıştığını ve üye ülkelerin ekonomilerini geliştirmeleri açısından ciddi fırsatlar barındırdığını söyledi.
Mukazhan, Türk dünyası ülkelerinin ekonomisinde güzel gelişmeler yaşandığını ve Türk Yatırım Fonunun geçen yılın son çeyreğinde resmen kurulduğunu belirterek, bu Fonun ülkelere sağlayacağı katkılardan bahsetti.
Üye ülkelerin kendi aralarındaki ekonomik işbirliğinin hızla gelişmeye devam ettiğini, 2022’de 33 milyar dolar olan ülkelerin arasındaki ticaret hacminin geçen yıl 42 milyar dolara çıktığını
Mukazhan, “TDT üyesi ülkeler aktif bir şekilde Orta Koridorun gelişmesi açısından emek sarf ediyor. Üye ülkeler, Turan bölgesinde yer alan çok stratejik bir yerde ve bu durum üye ülkelerin iş adamlarının istifade edebileceği bir avantaj oluşturuyor.” diye konuştu.
Türk iş adamlarına “Türk Dünyası ülkeleri ile bağlarını koparmamaları” çağrısında bulunan Mukazhan, iş adamları için üye ülkelerde çok sayıda yatırım fırsatı ve iş birliği imkanı olduğunun altını çizdi.

 

 

 

 

Kaynak:Türkgün