Dolar 17,9647
Euro 18,2855
Altın 1.021,76
BİST 2.986,55
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31°C
Açık
İstanbul
31°C
Açık
Cum 31°C
Cts 30°C
Paz 30°C
Pts 29°C

PARLAMENTERLER DERNEGİ H.ÇELİK’I KINADI

PARLAMENTERLER DERNEGİ H.ÇELİK’I KINADI
A+
A-
17/07/2013 20:32

Parlamenterler Derneği TBMM’de görev yapmış ve halen görev yapmakta olan milletvekillerinin üye olduğu, temiz, ilkeli ve denetlenebilir (şeffaf) siyaset anlayışının Ülkemizde hâkim olması gayesini güden bir sivil toplum kuruluşudur.

Demokrasi ve buna bağlı olarak siyasetin seviyesi bizim temel vazgeçilmezimizdir. Bu manada demokratik kurumlar ve temsilcileri de temsil ettikleri irade sebebiyle tarafımızca saygın addedilmektedir.

Ancak maalesef özellikle son yıllarda demokrasi, millet iradesi, hak ve özgürlük gibi kavramların alabildiğine istismar edildiği ve bu değerlerin sözde savunuculuğu adına siyasetin dilinin sokak ağzından çok daha düşük düzeylere düştüğünü üzülerek müşahede etmekteyiz.

Bugün bizi bu açıklamayı yapmaya zorlayan hadise; Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin 14 Temmuz tarihinde yapmış olduğu ‘Basın Toplantısı’na, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sayın Hüseyin ÇELİK’in partisi adına yapmış olduğu son derece düzeysiz, ilkesiz ve yukarıda işaret etmeye çalıştığımız hususları doğrulayan talihsiz etik dışı çarpık beyan ve açıklamasıdır.

Sayın BAHÇELİ, basın toplantısında özellikle Kerkük’te ve Doğu Türkistan’da yaşanan TÜRK MEZALİMİ’ne dikkat çekmiş, bizim ve milletimizin vicdanında kanayan bir yara olan bu vahşete karşı Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ‘duyarlı olmaya’ davet etmiştir.
Sayın BAHÇELİ ayrıca yeni Anayasa konusunda TBMM Uzlaşma Komisyonunun çalışmalarına devam etmesini, yeni Anayasa’nın aceleye getirilmemesini ve gerekiyorsa 2015 yılında yapılacak Milletvekilliği seçimlerinin arkasına bırakılmasını önermiştir.
Sayın BAHÇELİ özetle şunları söylemiştir; “Milli birlik ve bölünmez bütünlüğümüzün dayandığı temellerin tek devlet, tek vatan, tek millet, tek bayrak ve tek dil ülküsü olduğu benimsenmelidir.
Bunun dışındaki her yol, yöntem ve teklif, ayrılıkta, bölünmede, çözülmede, dağılmada mutabakat arayışıdır ki, bizim de buna evet dememiz, onay vermemiz kendimizi inkardır, Türk Milletini yok saymaktır.

”Bunlar yalnızca Milliyetçi Hareket Partisi’nin değil, aynı zamanda büyük Türk Milletinin kıpkırmızı çizgileridir.” demiştir. Parlamenterler Derneği olarak biz de bu ifadelere her türlü siyasi mülahazanın ötesinde yürekten katılıyoruz.

Bu görüşlere karşı Sayın ÇELİK’in yapmış olduğu ve birtakım medya desteğiyle kamuoyuna servis edilen açıklamada ise, Sayın Genel Başkana terbiye sınırlarını aşan çok seviyesiz bir anlayışla hakaret edilmiştir.

Dernek olarak bizler, ahlak, vakar ve edep gibi kavramların, kişi ve toplumların mayasının aynası olduğunu kabul ediyor ve bu manada toplum ve siyaset önderlerinden herkese örnek olacak söz, düşünce ve davranış göstermesini bekliyoruz.

Özellikle de, muhafazakâr ve manevi değerler söz konusu olduğunda büyük hassasiyetler içerisinde olduğunu iddia eden bir siyasi partinin sözcüsü olan Sayın Hüseyin Çelik yaptığı açıklamaların ucunun nereye gittiğine ve hangi seviyeye düştüğüne çok dikkat etmelidir.

Tepkimiz ve hassasiyetimiz demokratik sistem ve siyaset üslubu adınadır. Yoksa herhangi bir kişiden her zemin ve zamanda ‘edep’ ve ‘seviye’ beklemiyoruz. Siyasi makam ve saltanat adına sokak ağzıyla siyasi muarızlarına seviyesizce hakaret eden birisi siyasal hayatımıza en hafifinden düzey kaybettirmektedir.

Bu manada siyasi parti liderleri de, partisi adına konuşan temsilcilerinin ne söylediğine dikkat etmeli ve gerektiğinde ikaz etmesini bilmelidir. Aksi durumda sözcüsünün yapmış olduğu seviyesizliğe kendisinin de ortak olacağını aklından çıkarmamalıdır.
Bize göre siyasi görüşü ne olursa olsun pek çok vatandaşımız açısından Sayın Devlet BAHÇELİ; ilkeli, dürüst, insan ve vatan sevgisi tartışılmaz, saygın bir devlet ve siyaset adamıdır. Sayın ÇELİK’in, cevap adı altında son derece düşük ve kabul edilmesi mümkün olmayan bir üslupla karşılık vermesi elbette bu saygınlığa en ufak bir zeval getirmez. Vaziyet, Ziya Paşa’nın veciz ifadesiyle ‘Erbâb-ı kemâli çekemez nakıs olanlar, Rencide olur dîde-i huffâş ziyadan’ sözünden ibarettir.

Son olarak; demokrasinin vazgeçilmezi çoğunluk iradesinin, taraflarına tanıdığı hakları, sırf güç saikıyla, ölçüsüzce kullanmaktan imtina etmeyen bir siyaset anlayışını, kabul etmediğimizi, bu durumun aynı zamanda demokrasi dışı anlayışlara davetiye çıkartacağını ve en hafifinden hak kavramını öteleyen aşağılık bir zulüm sistemine zemin hazırladığını saygıdeğer KAMUOYU ile paylaşıyoruz.
18 Temmuz 2013 / Ankara

Parlamenterler Derneği Üyelerimiz Adına;
Ahmet Bukan (23.Dönem Çankırı Milletvekili)
M.Akif Paksoy (23.Dönem Kahramanmaraş Milletvekili)
Osman Ertuğrul (23.Dönem Aksaray Milletvekili)
Necati Özensoy (23-24.Dönem Bursa Milletvekili)
Yılmaz Tankut (23.Dönem Adana Milletvekili)
S.Nevzat Korkmaz (23-24.Dönem Isparta Milletvekil)
İlhami Yılmaz (21.Dönem Karabük Milletvekili)
Rıdvan Yalçın (23.Dönem Ordu Milletvekili)
Cezmi Polat (21.Dönem Erzurum Milletvekili)