DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 19°C
Gök Gürültülü

NAZIM HİKMET’E BİLE VATANDAŞLIĞI AK PARTİ VERDİ

24.07.2013
A+
A-

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Bugün sokaklarda hükümetimizi eleştirenler, hep Nazım Hikmet’ten bahsettiler. Onun eserlerini dillendirdiler ama ona vatandaşlığını vermediler” diyen Bozdağ, Nazım Hikmet’e Türk vatandaşlığını tekrar AK Parti’nin verdiğine dikkat çekti.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, “Hesap yapanlar hesaplarıyla çarpıldı, bölme yapanlar bölündü” diyerek Gezi Parkı olaylarına gönderme yaptı. Türkiye ekonomisinin güçlü olduğunu söyleyen Bozdağ “Türkiye’nin ekonomisi her türlü müdahaleye dayanıklıdır. Kim ne derse desin, kim ne hesap yaparsa yapsın bu hesapların boşa çıkacağı aşikardır” dedi.Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak ve beraberindeki heyeti kabul etti. Başbakanlık Merkez Bina’daki kabulde konuşan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, “MÜSİAD Türkiye’nin bir ekonomik markasıdır. Sadece Türkiye’nin değil, dünyanın dört bir yanında saygınlığı olan bir Türkiye markasına dönüşmüştür” dedi. “MÜSİAD’ın üyesi olmak belli bir kaliteyi, belli bir standardı, belli bir başarıyı zorunlu kılar” diyen Bozdağ, “Ben gerçekten Türkiyemizin her yerinde MÜSİAD’ın üyelerinin çok değerli olduğunu görüyorum ve hakikaten belli bir standart, belli bir kalite yakalanmış durumda” diye konuştu.Hükümet değişikliği için ekonominin bozulması için duaya çıkanlar olduğunu anlatan Bekir Bozdağ, 14 Mart 2008 yılında da Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı’nın güçlü bir iktidar partisine kapatma davası açtığını hatırlattı. Bunu otobanda 250 kilaometre saat hız ile giden bir araca benzeten Bekir Bozdağ, “Çok kaliteli bir otobanda 250 ile yol alıyorsunuz bir araçta. Bu aracın frenine birisi şak diye basıyor. Yani ne olur böyle bir aracın frenine basarsanız? Takla atar, büyük sıkıntılar, büyük kazalar. Olur ama dikkat edin böyle giden bir aracın frenine birisi bastığı halde Türkiye’nin yönetimi, Türkiye’nin ekonomisi yıkılmadan yoluna çok güçlü devam etmiştir. O yüzden Türkiye’nin ekonomisi her türlü müdahaleye dayanıklıdır. Kim ne derse desin, kim ne hesap yaparsa yapsın bu hesapların boşa çıkacağı aşikardır” diye konuştu.

Gezi Olayları için “Hesabı yapanlar hesaplarıyla çarpıldı, bölme yapanlar bölündü” diyen Bozdağ, “Türkiye’de güven ve istikrar ortamına dönük tüm olumlu duyguları ve kabulleri yok etmeyi sağlamak gibi bir başka amacı olduğu da çok açık” dedi. Bozdağ, “Hamd olsun Türkiye buradan da başarıyla geçti. Bundan sonra da yoluna başarıyla devam edecektir” diyerek, “Türkiye güçlü bir şekilde bundan sonra da yoluna devam edecektir. Kim hangi hesabı yaparsa yapsın Türkiye’deki bütün oyunlar, bütün hesaplar bundan önce boşa çıktığı gibi bundan sonra da devam edecektir” şeklinde konuştu. Bekir Bozdağ açıklamalarının sonunda ise bugün Basın Bayramı olduğunu söyleyerek “Bugün Basın Bayramı, o nedenle basın mensuplarının basın bayramını da tebrik ediyorum” dedi.

“SÜREÇTE TÜRKİYE ALEYHİNE EN UFAK BİR GELİŞME OLMAMIŞTIR”
Bekir Bozdağ, açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Bir gazetecinin Demokratikleşme Paketi’nin tamamlandığı yönünde haberler olduğunu hatırlatarak gelinen aşamayı sorması üzerine, Bozdağ “Demokratikleşmemiz, hükümetimizin kurulduğu günden beri üzerinde hassasiyetle durduğu ve pek çok da tarihi adım attığı bir konudur. Sadece bugünün bir konusu değildir” hatırlatması yaptı. Demokratikleşme yönünde AK Parti’nin geçmişten günümüze attığı önemli adımları hatırlatan Bozdağ, ayrıca terörle mücadeleye harcanın paralara da dikkat çekti. Bu paraların daha başka alanlarda harcanması durumunda Türkiye’nin daha da güçlenmesinin kaçınılmaz olduğuna dikkat çeken Bozdağ, “Türkiye’de terörün bittiği bir ortamın herkese, bölgede yaşayan insanlarımız başta olmak üzere bütün insanlarımıza her boyutuyla kazandıracağına biz yürekten inanıyoruz. O yüzden çözüm sürecini de milletimizin hayrına olduğuna inandığımız için başlattık” diye konuştu.

Çözüm süreci için; “Türkiye’nin aleyhine en ufak bir gelişme olmamıştır ve biz olmasına da izim vermeyiz” diyen Bozdağ, “Kandan beslenenler kanınn durmasından rahatsızlar” dedi. Bozdağ ayrıca demokratikleşme sürecinin çözüm süreciyle irtibatlandırılmasının fevkalede yanlış olacağına dikkat çekti.

“NAZIM HİKMET’E BİLE VATANDAŞLIĞI AK PARTİ VERDİ”
Bekir Bozdağ, 12 Eylül askeri darbesinin ardından Türk vatandaşlığından çıkarılanlara tekrar vatandaşlığın geri verilmesiyle ilgili bir soru üzerine de değerlendirmelerde bulundu. 12 Eylül askeri darbesinden sonra pek çok kişinin Türk vatandaşlığından çıkarıldığını kaydeden Bozdağ, bunların içinde Nazım Hikmet’in de bulunduğunu kaydetti. “Bugün sokaklarda hükümetimizi eleştirenler, hep Nazım Hikmet’ten bahsettiler. Onun eserlerini dillendirdiler ama ona vatandaşlığını vermediler” diyen Bozdağ, Nazım Hikmet’e Türk vatandaşlığını tekrar AK Parti’nin verdiğine dikkat çekti.
Bozdağ, bu durumda olanların tekrar Türk vatandaşlığına dönmek istemesi durumunda bunun önünde bir engel bulunmadığını belirtti ve “Müracaat ederlerse vatandaşlıkları tekrar verilir” diye konuştu.

“KILIÇDAROĞLU’NUN BAHSETTİĞİ RAPORLARIN GERÇEKLERLE ALAKASI YOKTUR”
Bekir Bozdağ, başka bir gazetecinin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘Tutuklu Gazeteciler Raporu’nu basına açıklamasını ve “Türkiye basın özgürlüğünde 105 yıl geriye gitti” şeklindeki sözlerini hatırlatması üzerine bazı değerlendirmelerde bulundu. “Bu rapor yeni bir rapor değil. Esasında daha eski raporların adeta bir tekrarı şeklindedir” diyen Bozdağ, bu raporların gerçeği yansıtmadığını söyledi. Raporla ilgili olarak “Bunların büyük bir kısmının gerçeklerle alakası yoktur” diyen Bozdağ, tutuklu gazetecilerin ise gazetecilik faaliyetinden dolayı tutuklu olmadığına vurgu yaptı.

Türkiye’de yazı yazdığı için, yorum yaptığı için tutuklanan gazeteci bulunmadığını söyleyen Bozdağ, “Gazeteci sıfatı taşıyan kişiler herhangi bir suç işlediği zaman devletin bu gazetecidir deme imkanı var mı?” diye sordu. Bir de örnek veren Bozdağ, “Bilim insanı suç işlediği zaman bu saygın bir bilim insanıdır, biz bununla glii herahngi bir soruşturma başlatmayalım diyebilir misiniz?” diye konuştu.
“Molotof atan bir gazeteciyse bununla ilgili bir işlem yapılamayacak mı?” diye soran Bozdağ, tutuklu olduğu söylenen gazeteciler içinde karakol basan, polis öldüren kişiler bulunduğunu kaydeden Bozdağ, “Gazetecilik faaliyetinden dolayı bugün Türkiye ceza evlerinde tutuklu ve hükümlü benim bildğim kadarıyla bulunmamaktadır” şeklinde konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ise gerçek olmayan raporlarla Türkiye’yi karalamasını talihsizlik olarak gördüğünü söyleyen Bozdağ, “Hukuk devletinde kim suç işliyorsa, sıfatı, makamı, mevkii ne olursa olsun ona uygulanan usül diğerlerine uygulanan usülle aynı değlise orada hukuktan bahsetmek mümkün değildir” diye konuştu.

İHA

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.