DOLAR 16,7542
EURO 17,4901
ALTIN 963,886
BIST 2431,68
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

MHP’li Akçay: Topal Osman Ağa’nın itibarı hukuken de iade edilmektedir

MHP’li Akçay: Topal Osman Ağa’nın itibarı hukuken de iade edilmektedir
10.06.2022
A+
A-

MHP’li Akçay: Topal Osman Ağa’nın itibarı hukuken de iade edilmektedir

Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili Erkan Akçay bizzat MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin imzasını taşıyan Topal Osman Ağa’nın itibarının iade edilmesine yönelik kanun teklifiyle ilgili yazılı basın açıklaması yayınladı.

Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili Erkan Akçay konuya dair, “Cumhuriyet’imizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk Topal Osman Ağa için Giresun Kalesi’nde Anıt Mezar yaptırılmasıa ve mezarının buraya nakledilmesine yönelik talimat vererek Topal Osman Ağa’nın itibarını fiilen iade etmiştir. Bizzat Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli’nin imzasını taşıyan kanun teklifimizle Topal Osman Ağa’ın itibarı hukuken de iade edilmektedir.” ifadelerini kullandı.
MHP’li Akçay açıklamasında “Milli Mücadele kahramanlarımızdan Topal Osman Ağa, hiçbir mahkeme kararı olmadan Meclis kararıyla hukuken suçlu ilan edilmesi Türk Milletinin vicdanında yer bulmamıştır. Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk Topal Osman Ağa için Giresun Kalesi’nde Anıt Mezar yaptırılmasını ve mezarının buraya nakledilmesine yönelik talimat vererek Topal Osman Ağa’nın itibarını fiilen iade etmiştir. Bizzat Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli’nin imzasını taşıyan kanun teklifiyle Topal Osman Ağa’ın itibarı hukuken de iade edilmektedir.” dedi.
Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili Erkan Akçay’ın açıklaması şöyle;
Bizzat MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin imzasını taşıyan Topal Osman’ın İtibarının İade Edilmesine Yönelik Kanun Teklifi hakkında bilgi veren MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, “ Medyada ve kamuoyunda da yer aldığı üzere MHP, Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli’nin talimatları ve bizzat imzasıyla Millî Mücadele kahramanlarımızdan Giresunlu Topal Osman Ağa’nın itibarının hukuken iade edilmesi amacıyla TBMM Başkanlığına bir kanun teklifi vermiştir.
Sayın Genel Başkanımızla beraber MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut ve MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı’nın imzasını da taşıyan üç maddelik teklifin gerekçesinde; Topal Osman Ağa’nın, hayatı boyunca büyük bir vatanseverlik örneği gösterdiği, Milli Mücadele döneminde ve öncesinde büyük katkılar sunduğu yer almaktadır. Savunmasının alınmamasına ve hiçbir mahkeme kararı olmamasına rağmen Topal Osman Ağa’nın TBMM’nin çıkardığı TBMM 2 Nisan 1923 tarihli ve 370 Sayılı karar ile Milletvekili Ali Şükrü Bey’in cinayetinden sorumlu tutularak yargılanmadan öldürüldüğü belirtilmektedir.
Yine kanun teklifinin gerekçesinde, Cumhuriyet’imizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla Giresun Kalesi’nde Topal Osman Ağa için bir Anıt Mezar Yapıldığı ve Topal Osman Ağa’nın naaşının bu Anıt Mezara defnedildiği belirtilmektedir.
Mahkeme kararı yerine asla geçmeyecek olan 2 Nisan 1923 tarihli ve 370 Sayılı Meclis kararı ile Milli Mücadele Kahramanımız Topal Osman Ağa’nın tarih huzurundu suçlu ilan edilmesi millet vicdanında kabul görmediği gibi Milli Mücadelenin bu yiğit kahramanının itibarına gölge düşüren bir vesika olarak arşivlerde hala yer almaktadır.
Kaldı ki, Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla Topal Osman Ağa’nın kabri Giresun Kalesi’nde bulunan bir Anıt Mezara taşınmıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu talimatıyla ömrünü Türk Milletinin istiklalineve istikbaline adayan Topal Osman Ağa’ya duyduğu sevgi ve muhabbeti göstermiş, itibarını fiilen iade etmiştir.
Bizzat Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli’nin imzasını taşıyan kanun teklifiyle;  Milli Mücadele kahramanlarımızdan Topal Osman Ağa hakkındaki 2 Nisan 1923 tarihli ve 370 Sayılı Kararı kaldırılmakta, ömrünü Türk Milletinin istiklal ve istikbaline adayan Topal Osman Ağa’nın itibarı hukuken de iade edilmektedir.
MHP’li Akçay açıklamasına şöyle devam etti: “Kanun teklifimizin amacı, kişiler üzerinden bir tartışma yaratmak ve Millî Mücadele kahramanlarının birini diğerine karşı üstün kılmak değildir.  Kaldı ki, Milletvekili Ali Şükrü Bey de Millî Mücadelenin Meclis’teki kahramanlarından biridir. Ancak, Ali Şükrü Bey’in katledilmesiyle ilgili cinayette Topal Osman Ağa ve adamlarının dahlinin olup olmadığı tartışması tarih bilimine ve tarihçilere bırakılmalıdır. Bu vesileyle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün Millî Mücadele kahramanlarımızı bir kere daha rahmet, minnetle yad ediyoruz. Ruhları şad, mekânları cennet olsun.”

 

 

 

 

Türkgün – AA ANADOLU AKANSI

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.