DOLAR 8,2717
EURO 10,0533
ALTIN 487,784
BIST 1451,8
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 19°C
Açık

MHP’den Sami Selçuk Açıklamaları “Müptezelden hukuk adamı olmaz”

MHP’den Sami Selçuk Açıklamaları “Müptezelden hukuk adamı olmaz”
25.04.2021
A+
A-

MHP’li Yalçın: Sami Selçuk gibi müptezelden hukuk adamı olmaz

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Semih Yalçın, Sami Selçuk’un MHP Lideri Devlet Bahçeli’ye yönelik hadsiz açıklamalarına sert tepki gösterdi. Yalçın, ”Görevde olduğu sürede de yaptığı gibi siyasi husumetine hukuku alet etmeye yeltenen sabık başkanın siyasi tetikçiliğe soyunmasına asla rıza göstermeyiz. Referandumda rey beyanında bulunan otuz milyon vatandaşı “ayıplı çoğunluk” olarak tanımlayan bir müptezelden hukuk adamı olmaz.” dedi.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Semih Yalçın, Sami Selçuk’un MHP Lideri Devlet Bahçeli’ye yönelik hadsiz açıklamalarına sert tepki gösterdi.Yalçın, ”Yargıtay gibi saygın bir kuruluşu tenzih ederek söylüyoruz: Hukukçu kimliği, Sami Selçuk’un yaptığı gibi siyasi partilerden ve onun liderlerinden ve parti mensuplarımızdan intikam alma, kişisel hırslarını tatmin etme yeri değildir. Görevde olduğu sürede de yaptığı gibi siyasi husumetine hukuku alet etmeye yeltenen sabık başkanın siyasi tetikçiliğe soyunmasına asla rıza göstermeyiz. Referandumda rey beyanında bulunan otuz milyon vatandaşı “ayıplı çoğunluk” olarak tanımlayan bir müptezelden hukuk adamı olmaz.” ifadelerini kullandı.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın’ın açıklamaları şu şekilde;

”Yargıtay Sabık Başkanı Sami Selçuk, 104 amiralin darbe çağrılı bildirisini bahane ederek asgari nezaket kurallarından mahrum ve seviyesiz bir açıklamayla MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’yi hedef almıştır.

Hukuk nosyonunu ve Yargıtay’ın kurumsal kimliğini siyasete malzeme ve vasıta yapan S. Selçuk haddini aşmış, eskiden mensubu olduğu kurumun geleneklerine aykırı hareket etmiştir.

Hukukçu kimliğini bir tarafa bırakarak siyaset yapmaya soyunan bu yazısı turası silinmiş sabık başkanın; FETÖ ve darbe iltisaklı gelişmeleri,beceriksizlik ve basiretsizlikleri hukukçuya yakışan ölçülü bir üslupla eleştirmek dururken MHP Genel Başkanını hedef alması, maksatlıdır.

Sabık başkanın bu fevkalade sorumsuz ve acemice, hatta hamakatın zirvesindeki açıklaması; yangına körükle gitmekten, toplumsal paniği körüklemekten ve halkı ümitsizliğe sevk ederek darbe heveslilerinin istediği ortamı hazırlamaktan başka bir işe yaramayacaktır.

Kendisini dev aynasında gören darbe muhibbi eski başkanın açıklamasındaki seviyesiz ve ölçüsüz üslupta, şahsiyat ve hedef gözetme kastı; Sayın Genel Başkanımıza ve partimize yönelik kin, nefret ve intikam hisleri sırıtmaktadır.

Yargıtay gibi saygın bir kuruluşu tenzih ederek söylüyoruz: Hukukçu kimliği, Sami Selçuk’un yaptığı gibi siyasi partilerden ve onun liderlerinden ve parti mensuplarımızdan intikam alma, kişisel hırslarını tatmin etme yeri değildir.

Görevde olduğu sürede de yaptığı gibi siyasi husumetine hukuku alet etmeye yeltenen sabık başkanın içindeki erik kurusunu çıkarmadan siyasi tetikçiliğe soyunmasına asla rıza göstermeyiz.

Ayrıca mezkûr kişinin görevi, sonradan olma yarım hocalığı ile siyasetçilere ayar vermek değildir; herkes kendi işini usulü dairesinde yapmalıdır. Referandumda rey beyanında bulunan otuz milyon vatandaşı “ayıplı çoğunluk” olarak tanımlayan bir müptezelden hukuk adamı olmaz.

Eğer adı geçen tekaüt başkanın politik hedefi ve maksadı varsa kendisine önerimiz; 2002 seçimlerinde yaptığı gibi bir siyasi partiye girip MHP’nin karşısına geçmesi, boyunu posunu siyaset platformunda göstermesidir.

Bulunduğu makamı ve mesleğini kötüyle kullanan, dünyayı kendi doğruları etrafında döndüğünü zanneden, kişisel hırslarına yenilerek hukuk mesleğine zarar veren Sami Selçuk’u kamuoyunun takdirlerine sunuyoruz.”

MHP’li Özdemir’den Yargıtay eski Başkanı Sami Selçuk’a tepki

MHP Genel Başkan Yardımcısı İsmail Özdemir, Yargıtay eski Başkanı Sami Selçuk’un Cumhuriyet gazetesinde MHP Lideri Devlet Bahçeli’ye yönelik hadsiz açıklamalarına cevap verdi. Özdemir, ”Sen ve senin gibi Türkiye’de milli iradeye ve demokrasiye bakışı çarpık, sakat ve sorunlu olanlar iyi bilsin ki; Türk Milleti’nin hiçbir darbeye, girişimcisine, destekçisine, yardakçısına, yancısına, kuklasına ve kuklacısına asla müsaadesi ve tahammülü yoktur!” dedi.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir, Sami Selçuk isimli Yargıtay eski başkanına sert tepki gösterdi. Özdemir, ”Bu ülkeye en büyük zararı darbeciler ve onlara destek çıkanlar vermiştir. Sami Selçuk, 2007’de bir başkasına verilen vazife yoksa bugün sana mı verildi? Hangi telaşla şimdi aklınca reddiyeciliğe de soyunur oldun? Niçin konuşmak için 5 gün bekledin? Sen ve senin gibi Türkiye’de milli iradeye ve demokrasiye bakışı çarpık, sakat ve sorunlu olanlar iyi bilsin ki; Türk Milleti’nin hiçbir darbeye, girişimcisine, destekçisine, yardakçısına, yancısına, kuklasına ve kuklacısına asla müsaadesi ve tahammülü yoktur!’ ifadelerini kullandı.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir’in açıklamaları şu şekilde;

”Beynindeki sulanmışlık, bir kez daha kendisini gösteren Sami Selçuk isimli Yargıtay eski başkanının, haddini aşması tam da Mesnevi’de geçen, orman faresinin inek pisliğine saklanırken, dik tutmaya çalıştığı kuyruğu sebebiyle kendisini ele vermesine uygun bir hali yansıtıyor!

Bu fikir ve hukuk vitaminsizi, kendisini akıllı yahut kurnaz sanmasın! Dünü neydi ki bugünü ne olsun? Hangi zihniyetin fosilleşmiş mensuplarından olduğu, bugün nerede durduğu elbette biliniyor!

Şeref, onur, gurur, ahlak, erdem ve daha nice ulvi kavramlar kişinin irade sahibi olduğu, uğruna mücadele verdiği değerlerdir. Bu ölçüleri layıkıyla taşımak taşımak herkesin harcı değildir. Bu erdemleri mevkiler getirmez. Bilakis insanın mayasından gelir, karakter getirir!

Darbe çağrısı yapan alçaktır. Darbe çağrısına arka çıkan namussuzdur. Darbe çağrısına zemin oluşturup, meşru göstermek için didinmek şerefsizliktir! Sami Selçuk seni bunlardan hangisi rahatsız etti?

Bir yandan FETÖ’cü namussuz alçaklar, diğer yandan sizin gibi tipler bu ülkedeki hukuk garabetlerinin, cinayetlerinin, rezilliklerinin esbabı olarak vicdanlarda anılacaksınız! Hiçbir sıfat, hiçbir suret, hiçbir maske, hiçbir aracı ilişki ağı bu gerçeği değiştiremeyecektir!

Hukuku demokrasiye bağlılığın, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünün, ülkenin istikrarının korunmasına katkı sağlamak yerine “siyasi belirsizlik” iklimi yaratmanın aracı olarak kullanmaya yeltenenler senin gibi tam bile olamayan çeyrek ve vitaminsiz tiplemelerdir.

Hukukun üstünlüğü yerine, senin gibi türetilmiş kimi tiplemelerin üstünlerin hukukunu yaratma çabası yıllardan bu yana milli iradeye darbe yapacak koşulların oluşturulmasına hizmet etmiştir. Bu ülkeye en büyük zararı darbeciler ve onlara destek çıkanlar vermiştir.

Evet, Sami Selçuk, 2007’de bir başkasına verilen vazife yoksa bugün sana mı verildi? Hangi telaşla şimdi aklınca reddiyeciliğe de soyunur oldun? Sayın Genel Başkanımızın konuşmalarından sonra bu telaşın neden? Niçin konuşmak için 5 gün bekledin?

Türkiye, ABD tarafından ilan edilen sözde soykırım yalanına karşı milli ruha inanan herkesle tek yürek olmuşken seni tekrar piyasaya kim sürdü? Şirazeden çıkma talimatını sana yoksa birileri mi verdi? Eğer öyleyse “acıların çocuğu” modundaki halin düşünülenden de vahimdir…

Sen ve senin gibi Türkiye’de milli iradeye ve demokrasiye bakışı çarpık, sakat ve sorunlu olanlar iyi bilsin ki; Türk Milleti’nin hiçbir darbeye, girişimcisine, destekçisine, yardakçısına, yancısına, kuklasına ve kuklacısına asla müsaadesi ve tahammülü yoktur!”

Kaynak: Türkgün

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.