Dolar 28,9018
Euro 31,3133
Altın 1.894,22
BİST 8.096,28
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13°C
Hafif Yağmurlu
İstanbul
13°C
Hafif Yağmurlu
Çar 14°C
Per 10°C
Cum 8°C
Cts 10°C

Mehmet Şahin: “Millet İttifakı’nın gündeminde Aleviler yok”

Mehmet Şahin: “Millet İttifakı’nın gündeminde Aleviler yok”
02/02/2023 10:30
A+
A-

Mehmet Şahin: “Millet İttifakı’nın gündeminde Aleviler yok”

Horasan Erenleri Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Şahin, yaklaşan seçimler ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Millet İttifakı’nın ‘Ortak Mutabakat Metni’ hakkında konuşan Şahin, “Hayvan haklarına özel bir bölüm ayıran Millet İttifakı, Alevilerin haklarını görmezden gelmiştir. Anlaşılan, Millet İttifakı nezdinde Alevilerin haklarının, hayvan hakları kadar dahi değeri ve önemi yoktur” dedi.

Horasan Erenleri Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Şahin, yaklaşan seçimler ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Millet İttifakı’nın ‘Ortak Mutabakat Metni’ hakkında konuşan Şahin, ‘ Hayvan haklarına özel bir bölüm ayıran Millet İttifakı, Alevilerin haklarını görmezden gelmiştir. Anlaşılan, Millet İttifakı nezdinde Alevilerin haklarının, hayvan hakları kadar dahi değeri ve önemi yoktur.’ dedi.
Açıklama şu şekilde;
Ülkemizin seçim sathı mailine girmesiyle birlikte, çeşitli siyasi partiler seçmenlere vaatlerini açıklamaya başladı. Elbette, seçimlerin yüksek seviyede nezaket içerisinde ve hizmet yarışı olarak anlaşılması Horasan Erenleri Dernekler Federasyonu olarak en büyük arzumuzdur.
Cumhurbaşkanlığı hükumet sistemini daha da anlamlı kılan, seçilecek 13. Cumhurbaşkanımızın Anayasa’dan kaynaklanan yetkileri ile, vaatlerini gerçekleştirme gücüne sahip olmasıdır.
Bilindiği gibi, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, 9 Kasım 2022 tarihinde yayınladığı bir kararname ile, Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı kurulmasına imza atmıştı. Başkanlık kararnamesi öncesinde TBMM’de kabul edilen bir torba yasa ile, cemevlerinin yapımı, onarımı, arsa tahsisi, elektrik ve su giderlerinin karşılanması gibi hususlar hükme bağlanmış, belediyeler ve yerel mülki amirler görevli kılınmıştı.
Alevi inanç toplumunu temsilcisi olarak sevinçle karşıladığımız bu düzenlemelerin, yeni yasama döneminde daha da iyileştirilmesini beklerken, 30 Ocak 2023 günü, Millet İttifakı’nı oluşturan 6 siyasi parti tarafından açıklanan “Ortak Politikalar Mutabakat Metni” bizleri tam anlamıyla hayal kırıklığına uğratmıştır.

 

MİLLET İTTİFAKI’NIN GÜNDEMİNDE ALEVİLER YOKTUR!
Üzülerek tespit etmekteyiz ki, Millet İttifakı’nın iktidar olduğunda yapacaklarını en ince detaylarıyla anlatan 244 sayfalık “Ortak Politikalar Mutabakat Metni”nde tek kelime ile olsa dahi, Aleviler yer almamıştır.
Yaklaşık 64 milyon kişinin oy kullanacağı tahmin edilen 2023 seçimlerinde, en az 12 milyon 800 bin Alevinin oy kullanacağı gerçeğine karşılık, Millet İttifakı, toplam seçmen iradesinin % 20’sini açıkça yok saymıştır.
Cumhuriyet’in kuruluşundan bugüne kadar herhangi bir yasal meşruiyete dahi sahip olmayan Alevilerin kamusal yaşama katılımlarının artırılması, yeni cemevleri inşa edilerek inanç özgürlüğü alanının genişletilmesi, Alevi öğrencilerin din eğitimi sorunu, ülkemizin mezhepsel çatışmalardan uzaklaştırılarak demokratik ve barış toplumu yaratılması ve benzeri taleplerimiz Millet İttifakı’nı oluşturan 6 parti tarafından hiçbir şekilde dikkate alınmadığı ortaya çıkmıştır. Millet İttifakı’nın gündeminde Aleviler yoktur!
Hayvan haklarına özel bir bölüm ayıran Millet İttifakı, Alevilerin haklarını görmezden gelmiştir. Anlaşılan, Millet İttifakı nezdinde Alevilerin haklarının, hayvan hakları kadar dahi değeri ve önemi yoktur.
Horasan Erenleri Dernekler Federasyonu olarak basına ve halkımıza açıklıyoruz ki, 100 yıldır kamusal alanda görmezden gelinen, dışlanan, ayrımcılığa uğrayan Alevilerin de Millet İttifakı’nı seçim sandığında görmeme hakkı doğmuştur.

 

 

 

 

 

Kaynak: Türkgün