Dolar 31,1259
Euro 33,8206
Altın 2.035,35
BİST 9.334,13
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16°C
Az Bulutlu
İstanbul
16°C
Az Bulutlu
Çar 16°C
Per 15°C
Cum 12°C
Cts 12°C

Kimlik numaranı nasıl ezberliyorsun? İşte zekası yüksek olanların ezberleme biçimi

A+
A-

Kimlik numaranı nasıl ezberliyorsun? İşte zekası yüksek olanların ezberleme biçimi

Günlük hayatımızda sıklıkla kullandığımız Türkiye Cumhuriyeti (T.C.) kimlik numaralarımızı bir çok kişi farklı kombinasyonlarla ezberliyoruz. Yapılan araştırmalar T.C. kimlik numarasını ezberleme şeklinin zeka türünüzü ortaya çıkardığını gösterdi. Yani numaraları ezberleme kombinasyonumuz hangi türden bir zekaya sahip olduğumuzun göstergesi olabilir.

Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası, 11 haneden oluşan ve pek çok kişinin ezberlediği numaralar arasında yerini alıyor. Ancak T.C. Kimlik numarasını gruplandırma şekli birçok kişiye göre değişiklik gösteriyor. Mesela bazı kişiler 3+2+2+2 iken bazıları ise 4+4+4 şeklinde gruplara ayırıyor. Peki bu ayrım, zeka türlerinde nasıl bir farklılığa neden oluyor?
SORGULAYICI VE SPORTİF ZEKA = 4+4+3
Sorgulayıcı ve sportif zekaya sahip iseniz çevrenizdeki pek çok şey hakkında bir cevap aradığınız anlamına gelebilir. Her şeyin bir sebebi olduğunu düşünerek pek çok konudaki “başlangıç” noktasını bulmaya çalışabilirsiniz
Cevap arama konusundaki isteğiniz, inatçı bir yapıya dönmenize sebep olabilir. Ayrıca durağan bir yaşam biçimi size göre değildir, eğlenceli ve hareketli bir yapıya sahip olabilirsiniz.
KİŞİSEL – İÇSEL VE SOSYAL ZEKA = 4+3+2+2
Bu zeka biçimine sahip kişiler, kendilerini tanıma konusunda yüksek kapasiteye sahiptir. T.C Kimlik numaranızı 4+3+2+2 şeklinde ezberlemiş olmanız beceri ve hedef uyumu konusunda öne çıkmanızı sağlayabilir.
İçsel zekanızın gelişmiş olması, neler yapacağınız hakkında “öngörüye” sahip olduğunuzu işaret edebilir. Böylece başarıya ulaşma konusundaki olasılığınız çok yüksektir.
Her olasılığı hesaplayarak iyi sonuca varabilme konusunda beceriklisinizdir.
SOSYAL VE MÜZİKAL ZEKA = 3+2+2+2+2
T.C. Kimlik numaranızı okuma şekliniz 3+2+2+2+2 şeklinde olması sosyal yönünüzün güçlü olduğu anlamına gelir. Pek çok sosyal grup içerisinde öne çıkar ve yalnız kalmayı sevmeyebilirsiniz.
Sosyal gruplar içerisindeki yüksek enerjinizi insanlara yansıtabilirsiniz. Böylece lider özelliğine sahip olarak insanları peşinizden sürükleyebilir ve etkileyebilirsiniz. Ayrıca karşınızdaki kişiyi ikna etme konusunda gelişmiş yeteneğe sahip olabilirsiniz.
Bu grupta yer alıyorsanız araştırmacı yönünüz yönleri bulunur. Böylece pek çok konuda az olsa da bilgi sahibi olduğunuz anlamına gelir. Müzikle aranız oldukça iyidir ve kendinizi iyi bir biçimde ifade edersiniz.
MATEMATİKSEL VE SOSYAL ZEKA = 3+3+2+3
T.C. Kimlik numaranızı 3+3+2+3 biçiminde okumanız, matematik zekanızın öne çıktığını gösterir. Ayrıca parça – bütün ilişkisini iyi bir biçimde oluşturduğunuzu işaret eder, muhakeme yeteneğiniz kuvvetlidir.
Problemler karşısında çözüm odaklı ve soğukkanlı bir yol izlersiniz ve bu dikkat çekmenize neden olur. Yeniliklere açık bir yapınız olduğu için pek çok şeyi öğrenip analiz etme konusunda yeteneklisinizdir.
MÜZİKAL VE DİLBİLİMSEL ZEKA = 3+3+3+2
Eğer T.C. Kimlik numaranızı 3+3+3+2 şeklinde ezberlediyseniz müzikal zeka konusunda ileri seviyede olduğunuz anlamına gelebilir. Ritimleri, sesleri ve kalıpları düşünme açısından performans ve müzikal kompozisyon ve performans göstermenize neden olabilir.
Müzikal ve dilbilimsel zekaya sahip olan kişiler, kendilerini ifade etme konusunda iyilerdir.
ANALİTİK ZEKA = 2+2+2+2+3
T.C. Kimlik numarasını 2+2+2+2+3 şeklinde ezberleyip analitik zekaya sahip kişilerdenseniz, klasik olan IQ testlerinde başarılı gruplar arasında yer aldığınız anlamına gelebilir. Matematik işlemlerinde yüksek beceri sahibi ve yeni kuramları hızlıca kavrama özelliğine sahipsinizdir. Oldukça karmaşık olan mantıksal örüntülerde kolaylıkla çözüm yolunu bulabilirsiniz.
Sıklıkla algoritma, yazılım ve bilgisayar programlama gibi konuları rahatlıkla yerine getirebilirsiniz. Ayrıca dama ve satranç gibi mantık testlerinde iyi sonuçlara ulaşabilirsiniz.
DİLBİLİMSEL VE MATEMATİKSEL ZEKA = 2+2+2+2+2+1
2+2+2+2+2+1 şeklinde T.C. kimlik numaranızı ezberlemeniz, dil ve sözcükler kullanma konusunda üstün zekaya sahip olduğunuzu gösterebilir. Hitabet, yazma ve etkili konuşma gibi konular söz konusu olduğunda sözcükleri etkili bir biçimde kullanabilirsiniz.
Konuşma konusundaki yeteneğiniz sayesinde sosyal ortamlarda dikkat çeken birisi olabilirsiniz. Dil kullanım şekliniz, dengeli bir karakter sergilediğinizi göstermenin yanı sıra beyninizin iki lobunu da etkili bir biçimde kullandığınızı gösterir.
Sözel ve sayısal zekanızın her ikisinin de yüksek olması, sosyal ve analitik zekanızın dengeli bir biçimde dağılım sağladığını gösterir. Böylece pek çok zor konunun üstesinden kendinize özgü yollarla gelebilirsiniz.
SOSYAL VE GÖRSEL ZEKA = 2+3+3+3
T.C. Kimlik numaranızı 2+3+3+3 şeklinde ezberlemeniz hayal gücünüzün yüksek olduğunu gösterir. Gördüğünüz şeyleri zihninize kazıyabilir ve diğer kişilerin göremediği detayların farkında olabilirsiniz.
Diğer insanlar kıyasla harita kullanırken daha yetenekli olduğunuz anlamına gelir. Kolayca yer ve yön bulabilirsiniz. İlk defa tanıştığınız bir kişiyi hatırlayabilir ve görsel sanatlardan keyif alma olasılığınız yüksek olabilir. Bu sayede heykel ve resim gibi bölümlerde öne çıkabilirsiniz.
NATÜRALİST VE KİŞİSEL – İÇSEL ZEKA = 2+3+2+2+2
2+3+2+2+2 şeklinde T.C. Kimlik numaranızı ezberlemeniz, içgüdüsel bir biçimde dünyadaki her varlığı kendisine özgü biçimde ayırt ettiğiniz anlamına gelebilir.
Doğal bir zekaya sahip olmanın yanı sıra duygularınız konusunda mantığınız daha baskın çıkabilir. Sorgulayıcı bir yapınız bulunabilir.
Belirsiz olan şeylerden hoşlanmayan bir yapıya sahip olabilir ve her şeyi net olarak görmek isteyebilirsiniz. Bu yüzden neredeyse her şeyde mantıklı bir sonuca ulaşmaya çalışabilirsiniz.
Pratik ve yetenekli bir yapınız bulunduğu için insanlarla ilişkileriniz iyi olabilir. Her şeyi bilmek isteyen ve yeniliğe açık yapınızın bir araya gelmesiyle yeni fikirler sıklıkla sizden çıkabilir.
Kimlik kartı yenileme ücreti ne kadar?
Kanuni bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı: 83,00 TL
Değiştirme nedeniyle düzenlenen Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı: 83,00 TL
Nüfus Cüzdanı kayıp bedeli: 83,00 TL
Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı kayıp bedeli: 166 TL
Kimlik yenileme son tarih ne zaman?
İçişleri Bakanlığı’ndan yayımlanan bilgiye göre;

 

“Nüfus cüzdanları; kimlik kartı başvurusu yapılıncaya kadar geçerli olup, nüfus cüzdanlarının kimlik kartı ile değiştirilmesi ile ilgili belirlenmiş son tarih bulunmamaktadır.” ifadesine yer verilmiştir.
Ehliyetler için ise tarihin 31 Aralık 2024 olduğunu belirtti.
Kaynak: Yeni Şafak”

 

 

 

 

Kaynak: Türkgün