DOLAR 7,1972
EURO 8,7817
ALTIN 415,332
BIST 1510,86
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 10°C
Parçalı Bulutlu

Darbeci Hafter’e paralı asker desteği haberleri üzerine Türkiye’den Libya’ya destek açıklaması

Darbeci Hafter’e paralı asker desteği haberleri üzerine Türkiye’den Libya’ya destek açıklaması
22.01.2021
A+
A-

Türkiye’den Libya açıklaması: Her türlü desteği sağlayacağız

Rusya anlaşmayı ihlal etti! Darbeci Hafter’e paralı asker desteği

nlaşma olmasına rağmen Rusya’nın Suriye’den Libya’daki darbeci Hafter saflarında savaştırmak üzere 300 paralı asker gönderdiği öğrenildi.

Rusya, Suriye’nin Beşşar Esed rejimi kontrolündeki bölgelerinden yaklaşık 300 paralı askeri, Libya’nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter saflarında savaştırmak için Libya’ya gönderdi.

Dışişleri Bakanlığı, Libya Siyasi Diyalog Forumu’nun Libya’da yeni yönetim yapısının seçimine ilişkin uzlaşısından memnuniyet duyulduğunu bildirdi. Açıklamada, Libya’nın egemenlik, bütünlük ve siyasi birliğine önem atfeden Türkiye’nin, birleşik yeni yönetim yapısının bir an evvel belirlenmesini temenni ettiği vurgulanarak, ‘Türkiye, Libyalılar arasında kapsayıcı bir ulusal uzlaşı temelinde teşkil edilecek yeni yönetim yapısına da her türlü desteği sağlayacaktır.’ denildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Birleşmiş Milletlerin (BM) kolaylaştırıcılığında, Libyalıların öncülüğünde ve Libyalılar arasında devam eden kalıcı ve sürdürülebilir ateşkes ile ulusal uzlaşı çabaları çerçevesinde Libya Siyasi Diyalog Forumu’nun seçimlere kadar görev yapacak yeni yönetim yapısının seçim yöntemi üzerinde mutabakata varmasından ve bu sürecin süratle sonuçlandırılmasına yönelik açıklanan takvimden memnuniyet duyulduğu belirtildi.

Açıklamada, Libya’nın egemenlik, bütünlük ve siyasi birliğine önem atfeden Türkiye’nin, birleşik yeni yönetim yapısının bir an evvel belirlenmesini temenni ettiği vurgulanarak, şunlar kaydedildi:

“Birleşik yönetim yapısının süratle oluşturulması, sadece 24 Aralık 2021 tarihinde düzenlenmesi kararlaştırılan genel seçimlerin hazırlıklarının yapılması bakımından değil, Nisan 2019’da Trablus’a karşı başlatılan saldırı ile petrol ablukası sonucunda ülkede kötüleşen insani durum karşısında dost ve kardeş Libya halkının acil ihtiyaçlarının karşılanması açısından da büyük önem taşımaktadır.”

Libya’da krizin askeri çözümünün olmadığını başından beri vurgulayan Türkiye’nin yapıcı katkılarıyla Berlin Konferansı’nın tertiplenmesi ve sonuçlarının uygulanması ile sahada bir denge sağlanarak ateşkesin tesisi ve Nisan 2019’da kesilen siyasi sürecin yeniden başlamasında başat rol oynadığına işaret edilen açıklamada, “Türkiye, Libyalılar arasında kapsayıcı bir ulusal uzlaşı temelinde teşkil edilecek yeni yönetim yapısına da her türlü desteği sağlayacaktır.” denildi.

Açıklamada, Libya halkının demokrasi özleminin gerçekleştirilmesi için BM kolaylaştırıcılığındaki siyasi çözüm çabalarının bir kere daha sekteye uğratılmamasının önemi vurgulanarak, ülkedeki gayrimeşru yapıların askeri tahkimatı ve ateşkes ihlallerinin endişeyle takip edildiği kaydedildi.

Açıklamada şu değerlendirmeye yer verildi:
“Türkiye, Libya’ya yönelik yapıcı yaklaşımını, Libya halkının iradesi, BM Güvenlik Konseyinin Libya’ya ilişkin ilgili kararlarının lafzı ve ruhu, Berlin Konferansı sonuçları ile Libya’daki meşru hükümetle iş birliği temelinde kararlılıkla sürdürecektir. Libya’da kalıcı barış, istikrar, huzur ve refahın tesisini teminen aynı sorumluluğun tüm uluslararası aktörler tarafından da gösterilmesi beklenmektedir.”

 

Rusya anlaşmayı ihlal etti! Darbeci Hafter’e paralı asker desteği

Anlaşma olmasına rağmen Rusya’nın Suriye’den Libya’daki darbeci Hafter saflarında savaştırmak üzere 300 paralı asker gönderdiği öğrenildi.

Rusya, Suriye’nin Beşşar Esed rejimi kontrolündeki bölgelerinden yaklaşık 300 paralı askeri, Libya’nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter saflarında savaştırmak için Libya’ya gönderdi.

AA’nın güvenilir yerel kaynaklardan aldığı bilgiye göre, Rusya, Libya hükümeti ve darbeci Hafter güçleri arasındaki anlaşmaya rağmen, Suriye’deki yerel iş birlikçileri aracılığıyla 1,5 ay önce Hafter için savaşçı aramaya başladı.

Esed rejiminin kontrolündeki bölgelerde yaşayanların yaptığı başvurularda, yaşları 20-45 arasındaki 1000 kişiyle aylık 1000-1500 dolar arasındaki ücretlerle anlaşmaya varıldı.

Paralı askerler, Libya’ya gönderilmeden önce Esed rejiminin istihbarat birimleri tarafından güvenlik soruşturmasına tabi tutuldu.

Soruşturmayı geçen askerlere, Rusya’nın Lazkiye’deki üslerinde kısa süreli askeri eğitim verildi.

İlk etapta eğitimlerini tamamlayan yaklaşık 300 paralı asker dün Lazkiye ilindeki Hımeymim üssünden, askeri kargo uçağıyla Libya’ya götürüldü.

Rusya, rejimin kontrolündeki illerden farklı zamanlarda topladığı 5 bin civarında paralı askeri, Hafter saflarında savaşmak üzere Libya’ya göndermişti.

– LİBYA’DAKİ DURUM
İsviçre’nin Cenevre kentinde 19-23 Ekim 2020’de düzenlenen 5+5 Ortak Askeri Komite toplantıları sonucunda Libya hükümeti ile Hafter güçlerinden heyetler arasında kalıcı ateşkes anlaşması imzalanmıştı.

Anlaşma kapsamında ülkedeki tüm yabancı paralı askerlerin 3 ay içinde ülkeyi terk etmesi kararlaştırılırken, bu süre 23 Ocak Cumartesi günü doluyor.

Libya’da darbeci Halife Hafter saflarında, Sudanlı “Cancavid” milisleri, Çadlı, Suriyeli ve Rus güvenlik şirketi Wagner’e bağlı binlerce yabancı paralı asker bulunuyor.AA

Kaynak: Türkgün

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.