Dolar 32,1836
Euro 34,8950
Altın 2.473,32
BİST 10.892,40
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Az Bulutlu
İstanbul
22°C
Az Bulutlu
Per 22°C
Cum 23°C
Cts 22°C
Paz 21°C

Bayramdan sonra hükümetin ana gündemi enflasyon! Temel hedef kalıcı refah

Bayramdan sonra hükümetin ana gündemi enflasyon! Temel hedef kalıcı refah
11/04/2024 15:36
A+
A-

Bayramdan sonra hükümetin ana gündemi enflasyon! Temel hedef kalıcı refah

Hükümetin bayram sonrası ana gündemi enflasyona bağlı refah kaybının giderilmesi olacak. Refah seviyesindeki artışın kalıcı hale getirilmesi için dört ayaktan oluşan bir politika izlenecek. Alım gücü artıcı eylem planı da yeni bütçe çalışmalarına göre şekillenecek.

Enflasyon kaynaklı refah kaybının giderilmesi, ekonomi yönetiminin öncelikli gündem başlığı. Yol haritasına OVP ve kalkınma planı şekil verecek. Refah seviyesindeki artışın kalıcı hale gelmesi için alım gücünü artırıcı eylem planı dahil yeni bütçe çalışmalarına hız verilecek.

Enflasyondaki artışa paralel olarak hayat pahalılığında başlayan dalgalanmayla mücadele hükümetin öncelik vereceği konuların başında gelecek. Bu noktada, oluşturulacak yol haritasına OVP ve kalkınma planı rehberlik edecek. Nihai hedefse kalıcı refahın sağlanması olarak belirlendi. Enflasyonun tek haneli rakamlara düşürülmesi ve bir daha yükselmemesi için reform planından taviz verilemeyeceği öğrenildi. Ekonomi yönetimi, enflasyonda yaşanan artışın önüne geçmek ve hayat pahalılığındaki yukarı yönlü hareketliliği tersine çevirmek için bir dizi reformu hayata geçirecek.
ÖNCELİK ENFLASYONUN DÜŞÜRÜLMESİ
Alımı gücü artırıcı eylem planı da önümüzdeki süreçte hükümetin gündeminde olacak. Reformlar, Orta Vadeli Program ve 12’inci Kalkınma Planı çerçevesinde, yasal ve idari düzenlemeler bütünü olarak uygulanacak. Hükümetin reform paketi kapsamında, temel hedefin kalıcı refahı sağlamak olacak. Bu çerçevede, önceliğin enflasyon düşürücü önlemlere verilmesi bekleniyor.
EKONOMİDE DÖRT AYAKLI PLAN
Enflasyon, kısa vadede baz etkisiyle düşecek, orta vadede ise tek haneli seviyelere gerileyecek. Enflasyonda sağlanacak düşüşün kalıcı olması içinse yapısal reformlara ağırlık verilecek. Yapısal reformlar, kamu maliyesinin disiplin altına alınması ve KİT’lerin işlevsel hale getirilmesi, verginin tabana yayılması, vergi dilimlerinin gelir dağılıma uyumlu hale getirilmesi olmak üzere dört ayak üzerine bindirilecek.
POLİTİKA FAİZİ TEK ARAÇ OLMAYACAK
Nisan ve mayıs aylarında enflasyonun seyrine bağlı olarak Merkez Bankası’nın faiz politikasını da gözden geçirileceği ifade edildi. Haziran sonrasındaysa baza etkisiyle enflasyonun düştüğü gözlenecek. Düşüşün sağlanması noktasında ise politika faizi dışında kalan enstrümanlarda kullanılacak.
REFORM PAKETİNE BÜTÇE UYUMU
Bayram sonrası ilk kabine toplantısında reform paketinin detayları ele alınacak. OVP kapsamında, Meclis’e gönderilecek reform yasalarının 2025 bütçesiyle uyumlu olacak. KİT reformu ve vergi reformu da bütçe çalışmaları hazırlanacak. Alımı gücü artırıcı eylem planı da yeni bütçe çalışmalarına göre şekillenecek.

 

 

 

 

 

KAYNAK: Türkgün/Yeni Şafak