AVRUPA’DA RAKIPLER BELLI OLDU
Fenerbahçe, UEFA Şampiyonlar Ligi play-off turunda Arsenal ile eşleşirken, UEFA Avrupa Ligi play-off turunda Beşiktaş Tromsö, Trabzonspor ise Kukesi ile karşılaşacak.
İsviçre’nin Nyon kentinde düzenlenen kura çekimine seri başı olarak katılmayan Fenerbahçe, Arsenal’i elemesi ve Spor Tahkim Mahkemesi’ndeki (CAS) davasının olumlu sonuçlanması halinde Şampiyonlar Ligi gruplarına adına yazdıracak.
Sarı-lacivertli kulüpten yapılan açıklamada, Arsenal ile ilk maçın 21 Ağustos Çarşamba günü saat 21.45’te Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı’nda oynanacağı, rövanşın ise İngiltere’nin başkenti Londra’da 27 Ağustos Salı günü Emirates Stadı’nda TSİ 21.45’te yapılacağı kaydedildi.
Turu geçen takım UEFA Şampiyonlar Ligi’nde mücadele etme hakkı kazanacak.
Tur şansımız yüzde 51
Fenerbahçe Kulübü Başkan Vekili Abdullah Kiğılı, çok iyi bir rakiple eşleştiklerini vurgulayarak, “Dünyaca tanınan, 5 muhtemel rakibin içinde en popüler takım bize çıktı. Turu geçme ihtimalini yüzde 51 Fenerbahçe, yüzde 49 Arsenal olarak görüyorum” dedi.
Fenerbahçe’nin yeri Avrupa’dır
Fenerbahçe Teknik Direktörü Ersun Yanal, rakiplerinin zorlu olmasının önemli olmadığını belirterek, “Önemli olan rakibin hangisi olduğu değil, bizim nasıl oynayacağımızdır. Önemli olan Fenerbahçe’nin dünyanın önde gelen, en büyük takımları arasında yer almasıdır, Hep söylüyoruz, Fenerbahçe’nin yeri Avrupa’dır.”
UEFA Şampiyonlar Ligi play-off turu kura çekiminde diğer eşleşmeler ise şöyle sonuçlandı:
Fenerbahçe (Türkiye) – Arsenal (İngiltere)
Olympique Lyonnais (Fransa) – Real Sociedad (İspanya)
Schalke 04 (Almanya) – Metalist Kharkiv (Ukranya)
PSV Eindhoven (Hollanda) – Milan (İtalya)
Paços de Ferreira (Portekiz) -Zenit (Rusya)
Steaua Bükreş (Romanya) – Legia Varşova (Polonya)
Viktoria Plzen (Çek Cumhuriyeti) – Maribor (Slovenya)
Dinamo Zagreb (Hırvatistan) – Austria Wien (Avusturya)
Ludogorets Razgrad (Bulgaristan) – Basel (İsviçre)
Shakhter Karagandy (Kazakistan) – Celtic (İskoçya)
Beşiktaş ve Trabzonspor’un rakipleri belli oldu
UEFA Avrupa Ligi play-off turunda Beşiktaş’ın rakibi Norveç ekibi Tromsö oldu. UEFA Avrupa Ligi’ndeki diğer temsilcimiz Trabzonspor ise play-off turunda Arnavutluk ekibi Kukesi ile karşılaşacak.
Siyah beyazlı ekip, ilk maçını 22 Ağustos’ta deplasmanda, ikincisini 29 Ağustos’ta evinde oynayacak. Bordo mavili ekip ise ilk maçını 22 Ağustos’ta Avni Aker’de, ikincisine 29 Ağustos’ta deplasmanda çıkacak.
Daha avantajlıyız
Beşiktaş Teknik Direktörü Slaven Bilic, UEFA Avrupa Ligi play-off turunda eşleştikleri Norveç’in Tromsö ekibine göre daha avantajlı olduklarını, turu geçmek için ellerinden geleni yapacakları söyledi.
UEFA Avrupa Ligi’nde üst tura çıkan takımların kura çekimi ise 30 Ağustos’ta Monaco’da düzenlenecek.
Rakip fark etmiyor
Trabzonspor Kulübü başkan yardımcısı Sebahattin Çakıroğlu, UEFA Şampiyonlar Ligi play-off turunda Arnavutluk’un Kukesi takımıyla eşleşmeleriyle ilgili olarak, “Artık bizim için kolay yada güçlü rakip fark etmiyor” dedi.
UEFA Avrupa Ligi play-off turunda eşleşmeler şu şekilde gerçekleşti :
Kuban Krasnodar (Rusya) – Feyenoord (Hollanda)
Zulte Waregem (Belçika) – APOEL (Güney Kıbrıs Rum Kesimi)
Rapid Wien (Avusturya) – Dila Gori (Gürcistan)
Tromsö (Norveç) – Beşiktaş (Türkiye)
Pandurii (Romanya) – Braga (Portekiz)
Swansea City (İngiltere) – Petrolul Ploieşti (Romanya)
Apollon Limassol (Güney Kıbrıs Rum Kesimi) – Nice (Fransa)
Atromitos (Yunanistan) – AZ Alkmaar (Hollanda)
Aktobe (Kazakistan) – Dinamo Kiev (Ukrayna)
Hafnarfjördur (İzlanda) – Genk (Belçika)
Elfsborg (İsveç) – Nordsjaelland (Danimarka)
Sląsk Wroclaw (Polonya) – Sevilla (İspanya)
Salzburg (Avusturya) – VMFD Zalgiris (Litvanya)
Karabağ (Azerbaycan) – Eintracht Frankfurt (Almanya)
Minsk (Belarus) – Standard Liege (Belçika)
Jablonec (Çek Cumhuriyeti) – Real Betis (İspanya)
HNK Rijeka (Hırvatistan) – Stuttgart (Almanya)
Chornomorets Odesa (Ukrayna) – KF Skënderbeu (Arnavutluk)
Maccabi Tel-Aviv (İsrail) – PAOK (Yunanistan)
St. Gallen (İsviçre) – Spartak Moskova (Rusya)
Molde (Norveç) – Rubin Kazan (Rusya)
Vojvodina (Sırbistan) – Sheriff Tiraspol (Moldova)
Trabzonspor (Türkiye) – Kukesi (Arnavutluk)
Esbjerg (Danimarka) – Saint-Etienne (Fransa)
Grasshopper (İsviçre) – Fiorentina (İtalya)
Maccabi Haifa (İsrail) – Astra (Romanya)
Udinese (İtalya) -Slovan Liberec (Çek Cumhuriyeti)
Dinamo Tiflis (Gürcistan) – Tottenham Hotspur FC (İngiltere)
Estoril Praia (Portekiz) – Pasching (Avusturya)
Nomme Kalju (Estonya) – Dnipro Dnipropetrovsk (Ukrayna)
Partizan (Sırbistan) – Thun (İsviçre)
AA