Dolar 32,8322
Euro 35,6486
Altın 2.549,27
BİST 11.089,53
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31°C
Az Bulutlu
İstanbul
31°C
Az Bulutlu
Per 28°C
Cum 28°C
Cts 32°C
Paz 32°C

Ya Vedud Ne Demek? El Vedud Duası Anlamı ve Faziletleri

Ya Vedud Ne Demek? El Vedud Duası Anlamı ve Faziletleri
21/06/2024 19:19
A+
A-

El vedud duası anlamı ve El vedud duası faziletleri ile sevgiyi kapsamaktadır. El Vedud (diğer adıyla Ya Vedud) duası Esmaül Hüsna’da yer alan Allah’ın (C.C) 99 isminden bir tanesidir. Ya Vedud veya El- Vedud ismi sözlük anlamıyla “sevilen ve seven” anlamına gelmektedir.

İslamiyet’in kutsal kitabı Kur’an-ı Kerim’de birçok ayette El Vedud adına rastlanmaktadır. Bazı âlimlerin söylediğine göre Ya Vedud (El Vedud) ismi insanların sevgisini, muhabbetini ve duasını kazanmak için okunması faydalı bir duadır.

Ya Vedud Ne Demek?

Ya Vedud; Sevgi ve sevilen kul anlamına gelmektedir. El vedud duası anlamı ve okunuşu şu şekildedir;

Okunuşu;

“Bismillahirrahmanirrahim. Ya Vedûd! Ya Vedûd! Ya Ze’l-arşi’l-mecîd! Ya Mübdi’,

Ya Mu’îd! Ya Fe”âlün lima yürîd! Es’elüke bi-nûri vechikellezî mele’e erkâne arşike ve es’elüke bi-kudretikelletî kadderte bihâ halkake ve bi-rahmetikelletî vesiat külle şey’in.

La ilâhe illâ ente. Ya Muğis, eğisni! Ya muğis, eğisni! Ya muğis, eğisni!

(Amin)”

Duası’nın Türkçe manası;

“Ey Vedûd! Ey Vedûd! Ey yüce Arşın Sahibi!

Ey kâinatı hiçten ve benzersiz bir şekilde yaratıp bin bir isminin tecellileriyle emsalsiz bir şekilde süsleyen Mübdi!

Ey varlıkları ölümünden sonra yeniden inşa edip dirilten Muîd! Ey dilediği her şeyi yapan! Arşının rükünlerini dolduran Zâtının nûru hürmetine; yarattığın bütün varlıklara hükmeden kudretin hürmetine ve her şeyi kaplayan rahmetin hürmetine istiyorum.

Senden başka hiçbir ilâh yoktur. Ey kendisinden yardım isteyene yardım eden! Bana yardım et. Ey güç durumda olanlara yardım eden ve ummadıkları yerlerden ihtiyaçlarını ellerine veren Muğîs!

Bana yardım et!”

El Vedud Duası Anlamı

El vedud duası anlamı; Allah (C.C) ’ın 99 isminden biri olan El- Vedud; “sevilen tek ve gerçek varlık” anlamına gelmektedir. Din alimlerince “Ya Vedud” isminin her gün 400 kere okunmasında fayda bulunmaktadır. Zikri de duası kadar faydalı olan El Vedud duasını her gün rutin ibadet alışkanlığı haline getirmeniz size çok fazla iyilik sağlayacaktır.

Söylenene göre; Ya Vedud duasını zikretmek için en faydalı günün Pazartesi olduğu söylenmektedir. Ayrıca her vakit namazının ardından okunması da tavsiye edilir. Namaz kıldıktan sonra Ya Vedud zikrini 20 defa çekmek ve Ya Vedud duasını okumak Allah’ın izni ile kalbinizi rahatlatacaktır.

El Vedud Duası Faziletleri

Din alimlerince okunmasının faydalı bulunduğu el vedud duası faziletleri aşağıdaki gibidir;

Bu duayı okuyan kişi çevresindeki insanların sevgi, saygı ve hürmetini alabilir.
Bir kimsenin dileği ve isteği bu duayı inanarak ve kalpten okursa, dileği gerçekleşecektir.
Her kim bu duayı okursa kalbindeki sıkıntının huzur bulacağına inanılmaktadır.
Ayrıca belirtmekte fayda var ki; pek çok alim, El Vedud esmasını günde en az 270 defa okuyanların, maddi sıkıntılardan kurtulacağına ve ekonomik anlamda refaha ulaşacağını belirtir.
İç daraltısı, bazı günlerde ansızın gelen basık ve boğucu bir ruh haline karşılık, bu duanın okunuşu manevi anlamda rahatlama sonrasında, vücudunuzda ve ruhunuzda da dingin halin yayılmasına ve sizi telaşlandıran belirsizliğin ortadan kalkmasına yardımcı olur.
El vedud duası anlamı ve El vedud duası faziletleri nin temeli sevgi ve saygıdır. Esma’ül Hüsna’da yer alan Allah’ın (C.C) en güzel 99 isminden bir tanesi olan Ya Vedud ismi “sevilen ve seven” manasına gelmektedir.

KAYNAK: Türkgün