DOLAR 15,6185
EURO 16,3714
ALTIN 919
BIST 2390,79
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Çok Bulutlu

Türkiye-Libya ve MEB

28.06.2020
A+
A-

TÜRKİYE-LİBYA ve MEB

Münhasır Ekonomik Bölge kavramı 1982 tarihli Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi ile yazılı olarak bir düzenlemeye kavuşmuştur. Bu sözleşmeye göre; “Devletlerin karasularında başlayarak 200 Deniz millik bir alanda, deniz, deniz altı ve üzerindeki sularda canlı cansız tüm doğal kaynakları araştırma, işletme ve muhafaza hakkını” MEB ilan etmiş ülkeye vermektedir.

Türkiye Cumhuriyeti bu anlaşmaya dayanarak, 2011 yılında KKTC ile 2019 yılında ise (Tümamiral Cihat Yaycı’nın çalışmaları) Libya ile Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılması anlaşması imzalamış ve bunu BM lere bildirmiş ve ilan etmiştir.

Akdeniz, tarihsel süreçte önemli bir ticaret yolu olması nedeniyle, devlet ve imparatorlukların güç mücadelesine sahne olmuş, hakimiyeti elinde bulunduran dünya ticaretini de elinde tutmuştur. Yapılan keşifler ile akdenizin önemi azalsada, son yüz yılda Ortadoğu’da zengin petrol ve doğalgaz kaynaklarının bulunması ile Akdeniz yeniden eski önemine kavuşmuştur. 2000’li yılların başında, Akdenizin deniz yatağında zengin hidrokarbon yataklarının bulunması, Akdenizi artık emperyalistlere için vazgeçilmez hale getirmiştir.

Ortadoğu ve Akdenizde yaşananları bu minvalde değerlendirmek gerekir. Rusya’nın Suriye ısrarı, ABDnin uydu kürt devleti kurma, İsrail’ın Filistin’î yok etme, Fransa’nın GKRY ile anlaşmalar imzalaması, Yunanistan’ın Türkiye karşıtı çalışmaları bölgenin ziyadesiyle önemli olduğunun ve ihmal edilmemesi gerektiğinin, aksi durumun Türkiye Cumhuriyeti devletinin istiklal ve istikbalinin tehlikeye gireceğini göstermektedir.

Emperyalistlerin yaptığı yapacağı hesaplar, Türkiye Cumhuriyeti ve Libya arasındaki anlaşma ile ters yüz olmuştur. Türkiye’yi Antalya Körfezine hapsetme hamleleri çöpe atılmıştır. Bu anlaşma, 21.yy. da Türk Milletinin hilâfına bu coğrafyada hiçbir şey yapılamayacağını dünyaya ilan etmesi açısından çok değerlidir.

Türkiye Cumhuriyeti devletinin, Libya UMH hükümetinin talebi ile Libya ‘ya asker göndermesi, Libya’nın istikrarını, halkının huzur ve güveninin sağlamak yanında karşılıklı olarak imzalanmış anlaşmaların devamı açısından da önemlidir. Türk Milletinin kadim tarihini bilmeyen iç ihanet şebekeleri bu anlaşmadan farklı sonuçlar çıkarması kendi iç dünyalarının dışa vurumudur. Türk Milletine ve tarihine ne kadar uzak olduklarının apaçık delilidir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin uluslar arası hukuktan kaynaklanan haklarını kullanmasını dahi sorun eden bu güruh,her milli meselede olduğu gibi bu meselede de muhalefet yapmayı marifet saymıştır. Dışarıdan gelen itiraz ve seslerin çok fazlasının bunlardan gelmesi hem düşündürücü hem de ibretlik olması açısından kayda geçmektedir. Milli meseleleri, günlük siyasi çekişmelere alet eden ve bundan siyasi rant devşirmeye çalışanların, farkında olarak ya da olmayarak emperyalistlere alan açtıklarını söyleyebiliriz.

Milli olmak söylemle değil, eylemle olur…

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.