DOLAR 15,8769
EURO 16,8435
ALTIN 945,599
BIST 2372,35
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Parçalı Bulutlu

ŞAYET BİR ENGEL VARSA O DA KALPLERDEKİ TORTULAR…

13.05.2020
A+
A-

ŞAYET BİR ENGEL VARSA O DA KALPLERDEKİ TORTULAR ZİHİNDEKİ PÜRÜZLER VİCDANDAKİ LEKELERDİR…

Bilindiği gibi her yıl 10 – 16 Mayıs tarihleri arasındaki bir haftalık süre doğuştan veya sonradan herhangi bir hastalık veya kaza sonucu bedensel, zihinsel yeteneklerini çeşitli derecelerde kaybetmiş olanlar için yaşadıkları sorunlara dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak gayesi ile engelliler haftası olarak kutlanmaktadır.

Özel durumları nedeniyle engellerle karşılaşan vatandaşlarımızın sorunlarını, onları ve engel durumlarını yılın sadece bir günü veya bir haftasında hatırlanarak çözülmesinin mümkün olmayacağını kabul etmemiz gerekir.

Hiçbir zaman unutulmamalıdır ki her birey bir engelli adayıdır. Engelsiz bir Türkiye, engelsiz bir toplum, engelsiz bir gelecek için sorumluluk şuuru, empati kültürü, dayanışma ve yardımlaşma duygusu muhakkak surette canlı ve aktif tutulmalıdır.

Engelli kardeşlerimizle ilgili sorumluluk, duyarlılık, bilinç ve farkındalık düzeylerinin yeniden değerlendirilmesine, yeni baştan gözden geçirilmesi ne öncelikle vesile olmaktadır.

Engelli olmak kabahat, kusur eksiklik veya acziyet değildir. Engellilik İnsanı bir halin özeti olup herkesin, her an başına gelebilecektir. Şayet gerçek bir engel varsa o oda kalplerdeki tortular, zihinlerdeki pürüzler vicdandaki lekelerdır.

Engelli kardeşlerimizin hayatlarını huzur ve güven içinde sürdürebilmeleri, kendi kendilerini yetebilecek kıvam ve kabiliyete sahip olabilmeleri başlıca hedefimizdir.

Ulaşımdan eğitime, çalışma hayatında sağlık hizmetlerine varıncaya kadar her alanda engellilerimize insanca bir hayat sunmak insani ve hukuki mükellefiyettir. Bu nedenle; engelli kardeşlerimizin, hayatın her alanında hak ettikleri seviyelerde bulunmalarının önü ardına kadar açık tutulmalıdır.

Engelli olmayı atıl değil aktif hale dönüştürmek, üretim çarkının içinde özne haline getirmek, hayatın akışına çaresizce kapılan değil, bizatihi yön veren bir konuma taşımak şarttır.

Engellilik, herkesin her an başına gelebilecek insani bir haldir. Şayet gerçek bir engel varsa o da vicdan ve zihinlerdeki engellerdir. Engellilerin toplumla bütünleşmeleri, başkalarının yardımına ihtiyaç duymadan hayatlarını idame ettirmeleri asıl gayemizdir.

Engelliler kimseye muhtaç olmadan çalışmak ve yaşamak için iş istiyorlar. Bu onların hakkı. Bu nedenle EKPSS ye girdiler ve Kamudan kendileri için ayrılmış kadrolara atama bekliyorlar. Haklarını istiyorlar!…

MHP engelli kardeşlerimizin samimiyetle ellerinden tutacak, her zaman yanlarında duracaktır. Bu kardeşlerimizin meselelerini çözmek, talep ve ihtiyaçlarını karşılamak amaçlarımız arasındadır.

MHP var olduğu müddetçe engelli kardeşlerimiz hiçbir zaman sahipsiz kalmayacak, yalnız olmayacak, umutları boşa çıkmayacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle 10-16 Mayıs engelliler haftası tüm engelli kardeşlerimize sevgi ve saygılarımı sunuyor, hepsine huzur, başarı ve esenlik dolu yıllar diliyorum.

Onları sadece bugün değil, nefes alıp verdiğimiz her an hatırımızdan çıkarmadığımızı çıkarmayacağımızı özellikle bilmelerini ümit ve temenni ediyorum. Şayet gerçek bir engel varsa o da kalplerdeki tortular zihindeki pürüzler vicdandaki lekelerdir.

Engelliler Haftası nedeniyle, engelli vatandaşlarımıza ve ailelerine sağlık, mutluluk, huzurlu bir yaşam diliyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Zakir Tercan

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.