DOLAR 7,4581
EURO 9,0347
ALTIN 440,764
BIST 1572,46
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara °C

MHP’li Yıldız: Yargıtay görevini yapmazsa HDP’nin kapatılması için başvuru yapacağız

12.01.2021
A+
A-

MHP’li Feti Yıldız: Yargıtay görevini yapmazsa HDP’nin kapatılması için başvuru yapacağız

MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, Siyasi Partiler Kanunu’nun 100. maddesini hatırlatarak, Yargıtay görevini yapmazsa HDP’nin kapatılması için başvuru yapacaklarını açıkladı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ikinci kez “HDP kapatılmalı” açıklaması yaptı. İkinci çağrısında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na seslendi ve “Tavsama olursa MHP gereğini yapar” dedi.

MHP, 3 bin sayfalık ‘Kobani’ iddianamesi incelemeye aldı. Daha önce HDP yöneticileri hakkında açılan iddianameler ve verilmiş hükümler incelmeye alındı. MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, başkanlığında çalışmalar yapılıyor. Yıldız, Siyasi Partiler Kanunu’nun 100. Maddesini hatırlatarak, “MHP, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın HDP’yi kapattırma davasını açmasını beklemektedir. Genel başkanımızın buyurduğu gibi gecikme olursa MHP hazırlıklarını tamamlamıştır. Genel başkanımız talimat verdiği an dava açacaktır” dedi.

MHP önce Yargıtay açıklamalarını bekleyecek bu adım gelmezse HDP’nin kapatılması için Yargıtay’a başvuru yapacak.

 

Bu Başkaldırı talimatını PKK/KCK terör örgütü HDP ye vermiş , HDP Eş başkanı Selahattin Demirtaş ve MYK toplantıya çağrılmış acil kodu ile PKK lı militanlar sokakları çağrılmış ve aşağıda dökümü verilen eylemler gerçekleştirilmiştir.

Kara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki 2021/6 Esasa kayıtlı dosyadaki 6-8 Ekim (Kobani) eylemleri;

1–Adam Öldürme (37),
Adam Öldürmeye Teşebbüs (31),
Yağma (24),
Alıkoyma (38),
Mala Zarar Verme (1750),

2-) Yakarak Mala Zarar Verme (397),
Kamu Malına Zarar Verme (1060),
Yakarak Kamu Malına Zarar Verme (503),
İşyeri Dokunulmazlığını İhlal (53),
Geceleyin İşyeri Dokunulmazlığını İhlal (294), Geceleyin Açıktan Hırsızlık (26),
Açıktan Hırsızlık (20),

3-) Hırsızlık (114),
Geceleyin Hırsızlık (272),
Basit Yaralama (5),
Silahla Basit Yaralama (43),
Kamu Görevlisini Silahla Basit Yaralama (264), Kamu Görevlisini Kasten Basit Yaralama (7),

Silahla Kasten Yaralama (78),
Kamu Görevlisini Silahla Yaralama (51),
İş ve Çalışma Hürriyetinin İhlali (3), İbadethanelere Zarar Verme (4),
Düşük Yapmaya Neden Olma (1),

5-) Bayrak Yakma (24),
5816 Sayılı Yasaya Muhalefet (25),
Suç İşlemeye Tahrik,
Devletin Birliğini, Ülkenin Bütünlüğünü Bozma suçları işlenmiştir.
Anayasada yazılı nedenlerle , siyasi partiler kanununun 100.Maddesine göreCumhuriyet Başsavcılığı tarafından bir siyasi partinin kapatılması davasının açılması;
a) Re’sen,
b) Bakanlar Kurulu kararı üzerine Adalet Bakanının istemiyle,
c) Bir siyasi partinin istemi üzerine,
Olur.

Ancak, bir siyasi partinin Cumhuriyet Başsavcılığından dava açılmasını isteyebilmesi için, bu partinin Türkiye Büyük Millet Meclisinde grubu bulunması gerekir.

Cumhuriyet Başsacılığı, partinin yazılı isteminde yeterli delil bulunduğu kanısına varırsa davayı açar.
Yeterli delil bulunmadığı kanısına varırsa dava açmayacağını istemde bulunan siyasi parti genel başkanlığına yazı ile bildirir.
siyasi partinin, Cumhuriyet Başsavcılığının bildirimi üzerine, bu bildirimin tebliği tarihinden başlayarak otuz gün içinde Siyasi Partilerle İlgili Yasakları İnceleme Kuruluna yazı ile itirazda bulunma hakkı vardır.
Kurul, itirazı ivedilikle en geç otuz gün içinde inceler; itirazı haklı görmezse dava açılmaz; haklı görürse, Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasa Mahkemesine dava açmakla yükümlüdür.
HDP ,Devletin bağımsızlığı, Milletin ve Ülkenin bölünmez bütünlüğüne aykırı Faaliyetlerin ve terör eylemlerinin yoğun olarak işlendiği odaktır.
Anayasanın 68- 69 maddelerindeki emredici hüküm gereğince kapatılmalıdır
HDP, BDP, DTK, HDK, Gençlik ve Kadın yapılanmaları PKK/KCK Bölücü terör örgütünün yürütme konseyinden emir ve talimat alır, tüm faaliyetler buna göre yürütülür. Bu odakları siyasi parti olarak nitelemek Demokrasiye ihanettir

Kaynak: Türkgün

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.