Dolar 17,9626
Euro 18,3858
Altın 1.034,73
BİST 2.801,74
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Parçalı Bulutlu
İstanbul
30°C
Parçalı Bulutlu
Çar 27°C
Per 29°C
Cum 29°C
Cts 29°C

MHP’li Erkan Akçay: CHP, TTB’nin arka bahçesi haline gelmiştir

MHP’li Erkan Akçay: CHP, TTB’nin arka bahçesi haline gelmiştir
A+
A-
25/07/2022 20:19

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay CHP’nin sağlık çalışanlarına şiddet olaylarının araştırılmasına yönelik verdiği genel görüşme önergesini görüşmek üzere Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni olağanüstü toplantıya çağırmasına tepki gösterdi.

MHP’li Akçay, “CHP, toplumu kışkırtan ve kara propaganda yapan, Türkiye düşmanlarının odağı haline gelen Türk Tabipler Birliği’nin arka bahçesi haline gelmiştir.” dedi.

İşte Akçay’ın o açıklaması

“CHP, sağlık çalışanlarına şiddet olaylarının araştırılmasına yönelik verdiği genel görüşme önergesini görüşmek üzere 1 Ağustos 2022 Pazartesi günü saat 14:00’te Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni olağanüstü toplantıya çağırmıştır.

CHP, toplumu kışkırtan ve kara propaganda yapan, Türkiye düşmanlarının odağı haline gelen Türk Tabipler Birliği’nin arka bahçesi haline gelmiştir. CHP vermiş olduğu bu önergeyle terörle mücadeleye karşı çıkacak kadar alçalan, teröristlere güzellemeler yapan, ödüller yağdıran, insan ve toplum sağlığı hakkında asılsız şaibe ve şüpheleri körükleyen Türk Tabipler Birliği merkez yönetiminin aparatı haline geldiğini bir kez daha göstermektedir.

27. Yasama döneminde; 12 Mayıs 2022 tarihli ve 7406 sayılı Kanun ile sağlık çalışanlarına, kadınlara ve çocuklara karşı işlenen suçlarda cezalar artırılmıştır. Failin duruşmadaki mahkemeyi etkilemeye yönelik şeklî tutum ve davranışları, takdiri indirim kapsamı dışında tutulmuştur.

 

7406 sayılı Kanunun 7. maddesinde yapılan düzenleme ile 5237 sayılı Türk Ceza Kanunun “Kamu hizmetlerinden yararlanma hakkının engellenmesi” başlıklı 113 üncü maddesine eklenen 2 nci fıkra ile “Suçun konusunun sağlık hizmeti olması hâlinde, verilecek ceza altıda biri oranına kadar artırılır” ibaresi eklenerek sağlık çalışanlarına şiddet uygulayarak sağlık hizmetini engelleyenlere verilen ceza artırılmıştır.

7406 sayılı Kanunun 9 uncu maddesinde yapılan düzenleme ile 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun “Tutuklama nedenleri” başlıklı 100’üncü maddesine eklenen fıkralarla “Sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan personele karşı görevleri sırasında veya görevleri dolayısıyla işlenen kasten yaralama suçu ve Kadına karşı işlenen kasten yaralama suçu” tutuklama kapsamına alınmıştır.

27. Yasama Döneminde; sağlık çalışanlarına, kadınlara ve çocuklara şiddeti önlemeye yönelik bu düzenlemelere ilaveten düzenlemeler yapılabilir. Ancak, Milliyetçi Hareket Partisi olarak sadece sağlık çalışanlarına değil, toplumdaki her türlü şiddetin nedenlerinin araştırılmasının, görüşülmesinin ve buna yönelik kanuni düzenlemelerin yapılmasının daha uygun olacağını düşünüyoruz. Ancak bu görüşmelerin ve düzenlemelerin 1 Ekim 2022’de Meclis açıldıktan sonra bütün partilerin katılımıyla yapılmasında fayda görüyoruz. Bu nedenle siyasi istismardan öte bir amaç taşımayan CHP’nin genel görüşme teklifinin gündeme alınmasını faydalı görmüyoruz.”

 

 

Kaynak: Türkgün