DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 19°C
Gök Gürültülü

KIRIM TATARLARI OLARAK DEMOKRASİYE İNANAN BİR HALKIZ!

Kurucu Başkanımız, Sn Turgut Güngez ve yönetim kurulu çok kısa zamanda İstanbul’da ve tüm Kırım Tatar Diasporasında ses getiren pek çok çalışmaya imza attılar. Tanıtım standları, imza kampanyaları, açık hava toplantıları, halkoyunları ve müzik geceleri, birlik kahvaltıları, geziler, bilgilendirme ziyaretleri ve daha pek çok etkinlik henüz çok taze derneğimizin imkânları ve dernek gönüllülerimizin gayretleri ile başarıldı.

17.02.2020
A+
A-

KIRIM TATARLARI OLARAK DEMOKRASİYE İNANAN BİR HALKIZ!


Daha 1917’de Kadın ve Erkek tüm halkına seçmeyi ve seçilmeyi layık görmüş, Noman Çelebi Cihan önderliğinde Anayasalı bir Cumhuriyet kurmuş, istişareler için Kurultaylar toplamış; hep birlikte düşünmeye ve çalışmaya inanmış Kırım Tatar Halkının evlatları olarak, atalarımızdan devraldığımız demokratik yönetim geleneğimizin gereğini yerine getirdik. 26 Aralık 2016 Yılında büyük bir heyecan ve özveri ile kurulan Kırım Türkleri Derneği İstanbul Anadolu Yakası Şubemiz, ilk günden itibaren birlik, beraberlik içinde Kırım’ın ve İstanbul Anadolu Yakasında yaşan Kırım Tatarlarının sesi olma gayretiyle çalıştı.

Kurucu Başkanımız, Sn Turgut Güngez ve yönetim kurulu çok kısa zamanda İstanbul’da ve tüm Kırım Tatar Diasporasında ses getiren pek çok çalışmaya imza attılar. Tanıtım standları, imza kampanyaları, açık hava toplantıları, halkoyunları ve müzik geceleri, birlik kahvaltıları, geziler, bilgilendirme ziyaretleri ve daha pek çok etkinlik henüz çok taze derneğimizin imkânları ve dernek gönüllülerimizin gayretleri ile başarıldı.


Yapılanlar elbette yapılmak istenenlerin yalnızca bir kısmı idi. Vatan Kırım için çalışmak, daha çok çalışmak ve dahi daha çok çalışmak gerekliliğinin bilinci ile her gün yeniden azimle işlere koyulduk. Yetebildiklerimize şükrettik, yetemediklerimiz için nasıl yaparızın derdine düştük. Kırım Tatar Halkının dertlerine bir nebze olsun çare olabilmenin gayreti ile geçen 3 yılımızın sonuna geldik. Yine halkımızın adına yaraşır şekilde demokratik usuller ile bundan sonraki 3 yıl boyunca çalışmaları yürütecek olan yeni yönetim kurulumuzu, üyelerimizin destekleri ile seçtik ve görevlendirdik.
Başta Kurucu Başkanımız ve 3 yıl boyunca Dernek Başkanımız olan Sn Turgut Güngez’e tüm bu süreç içerisinde gösterdiği yüksek özveri ve emekleri için yönetim kurulumuz ve üyelerimiz adına çok teşekkür ederiz. Derneğimizin her daim destekçisi olan Genel Merkezimize ve Genel Başkanımız Sn Mükremin Şahin’e, engin tecrübesi ile hep yanımızda olan Emel Kırım Vakfı Başkanı Sn Zafer Karatay’a, Şefika Gaspıralı Kadın İnisiyatifi adına Genel Kurul Divan Başkanlığımızı yürüten Sn Oya Deniz Şahin’e, ayrıca tüm etkinliklerimizi uluslararası kamuoyuna ulaştıran Kırım Haber Ajansı’na, her çalışmamıza koşup gelen, her ricamızı yüksünmeden yapan, maddi manevi desteklerini bizden esirgemeyen, kardeşlik bağıyla bağlı olduğumuz üyelerimize ve bizlere güç veren değerli gönül dostlarımıza teşekkür etmeyi de borç biliyoruz.
Oy birliği ile kabul edilen yeni yönetim kurulumuza; başta yeni başkanımız Şebnem Sözen olmak üzere, görevlerinin hayırlı ve uğurlu olmasını diliyoruz…
“Millete hizmet etmek istiyorsan elinden gelen işle başla.” Diyerek yolumuzu aydınlatan Gaspıralı İsmail Bey’in izinde, sevgi ve emek ile çalışacak yeni yönetim kurulumuzu arz ederiz.
Başkan: Şebnem Sözen
Başkan Yardımcısı: Zekeriya Başarslan
Sekreter: Serpil Mafke
Veznedar: Rabia Demiray
Muhasip: Kuddüs Kurtbörü
Üye: Aybala Polat
Üye: Zafer Avraham İşcan
Yönetim Kurulu Yedek: Turgut Güngez, Alper Yavuzeser, Mehmet Faik Ayturan, Cemil Bağış, Bülent Altay, Ufuk Aykol, Muharrem Kuleli
Denetleme Kurulu Asil: Elvan Çağatay, Rüştü Yurdupak, Cemal Demiray
Denetleme Kurulu Yedek: Sercan Dikici, Kürşat Altay, Saadet Töre
Disiplin Kurulu Asil: Niyazi Elitok, Deniz Öztoprak, Zehra Füsun Noyanlı
Disiplin Kurulu Yedek: Abdullah Yantır, Özlem Şengül, Göksel Nazik
KIRIM TÜRKLERİ KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ İSTANBUL ANADOLU YAKASI ŞUBE YÖNETİMİ

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Anadolu Yakası Şubesinde, 15 Şubat 2020’de olağan genel kurul toplantısı gerçekleştirildi.

Kırım Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin’in de katıldığı toplantı yeter çoğunluğun sağlanması ile saat 16.00’da gerçekleşti. Şube Başkanı Turgut Güngez’in açılış konuşmasının akabinde Divan Heyeti oluşturuldu.

Kırım Derneği’nin aktardığına göre Oya Deniz Çongar Şahin’in Divan Başkanı olduğu heyette üye olarak Rabia Demiray ve Elif Kurtbörü İşbilir yer aldı. İstiklal Marşı’nın ve Kırım Tatar Milli Marşı’nın okunması sonrasında İstanbul Anadolu Yakası şubesini 2017-2020 yılına ait Faaliyet Raporu’nu Aybola Polat, 2017-2020 yılına ait Denetim Kurulu Raporu’nu ise Elvan Çağatay okudu.

KIRIM DERNEĞİ ANADOLU YAKASI ŞUBESİNİN YENİ YÖNETİCİLERİ
Raporların okunması ve oylamaya sunulmasının ardından yeni yönetim ile dernek organlarının belirlenmesi için seçim yapıldı. Tek listeyle gerçekleştirilen seçimde Kırım Derneği İstanbul Anadolu Yakası Şubesinin yeni yöneticileri şöyle belirlendi:

–Yönetim Kurulu Asil: Şebnem Sözen, Zekeriya Başarslan, Serpil Mafke, Aybala Polat, Kuddüs Kurtbörü, Rabia Demiray, Zafer Avraham İşcen

-Yönetim Kurulu Yedek: Turgut Güngez, Alper Yavuzeser, Mehmet Faik Ayturan, Cemil Bağış, Bülent Altay, Ufuk Aykol, Muharrem Kuleli

-Denetleme Kurulu Asil: Elvan Çağatay, Rüştü Yurdupak, Cemal Demiray

-Denetleme Kurulu Yedek: Sercan Dikici, Kürşat Altay, Saadet Töre

-Disiplin Kurulu Asil: Niyazi Elitok, Deniz Öztoprak, Zehra Füsun Noyanlı

-Disiplin Kurulu Yedek: Abdullah Yantır, Özlem Şengül, Göksel Nazik

Seçimin ardından Turgut Güngez’e hizmetleri için teşekkür edildi.

Genel Başkan Şahin yaptığı hayırlama konuşmasında kadınların çoğunlukta olduğu bir yönetimin seçilmesinden duyduğu memnuniyeti ifade etti. Kadınlarına 103 yıl önce dünyanın medeni pek çok devletinden önce seçme ve seçilme hakkı veren bir toplumun Divan Heyeti’nin de kadınlar arasından belirlemiş olmasından son derece gurur duyduğunu belirten Şahin yeni seçilen isimlere başarılar dileyerek Kırım Derneği Genel Merkezi’nin ilerleyen aylarda yapmayı planladığı faaliyetler hakkında kısaca bilgi verdi.

KIRIM DERNEĞİ İSTANBUL ANADOLU YAKASI ŞUBESİ YENİ YÖNETİM KURULU

Derneğimiz İstanbul Anadolu Yakası Şubesi’nin yeni Yönetim Kurulu, Genel Kurul’un ardından yaptığı ilk toplantısı ile görev dağılımını aşağıdaki şöyle belirledi:

Başkan: Şebnem Sözen
Başkan Yardımcısı: Zekeriya Başarslan
Sekreter: Serpil Mafke
Veznedar: Rabia Demiray
Muhasip: Kuddüs Kurtbörü
Üye: Aybala Polat
Üye: Zafer Avraham İşcan

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.