DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Çok Bulutlu

GÖRMEZ: İNSAN ONURU AYAKLAR ALTINDA

12.04.2013
A+
A-

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Kutlu Doğum Haftası’nda bu yılın temasının “Hz. Peygamber ve İnsan Onuru” olduğunu belirtti. Görmez, “Son yüzyıl insan onurunun en çok ayaklar altına alındığı yüzyıl” dedi.Hz. Peygamber ve İnsan Onuru” temalı Kutlu Doğum Haftası programlarının ilki Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun katılımlarıyla İstanbul Aydın Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. Üniversitenin Florya Yerleşkesi’nde gerçekleştirilen programda İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Mustafa Aydın ve İAÜ Rektörü Prof. Dr. Yadigar İzmirli de yer aldılar.

 

Yaptığı Açılış konuşmasında her sene farklı temalarla gerçekleştirilen Kutlu Doğum Haftası’nın bu yılki temasının “Hz. Peygamber ve İnsan Onuru” olduğu söyleyen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, “Biz her sene Diyanet İşleri Başkanlığı olarak kendimize bir konu, bir tema seçiyoruz. 2011 yılında “Merhamet Eğitimi”ni ele aldık. Hz. Peygamber ve merhamet eğitimi. Geçen sene 2012 yılında “Kardeşlik Ahlakı ve Kardeşlik Hukuku” üzerinde durduk. Bu seneyse Hz. “Peygamber ve İnsan Onuru” konusunu ele alıyoruz,” şeklinde konuştu.

Kutlu Doğum Haftası etkinliklerinin açılışının İstanbul Aydın Üniversitesi’nde öğrencilerle birlikte yapmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirten Prof. Dr. Mehmet Görmez, temanın neden “İnsan Onuru” olduğu konusundaysa şunları söyledi:

“İnsanlık son iki asırda bilimde, teknolojide, iletişimde çok büyük mesafeler kat etti ama insana değer verme, insan onurunu yüceltme, insan onuru konusunda aynı mesafeyi katedemedi. Bilhassa son yüzyıl tarihe insan onurunu en çok zedelendiği, en çok rencide edildiği, insan onurunun ayaklar altına alındığı bir çağ olarak geçti. Savaşlar, işgaller, sömürgeler, açlık, sefalet ve daha hala devam eden büyük sorunlar geride bıraktığımız yüzyıl insan onurunun en çok ayaklar altına alındığı yüzyıl ve buna hepimiz şahitlik ediyoruz.”

Özellikle son yıllarda küreselleşme dalgalarıyla birlikte insanı onursuzlaştırma politikalarının artığının altını çizen Diyanet İşleri Başkanı, ” İnsanı değerlerden arındırma, insanı değersizleştirme politikalarının dünyaya egemen olduğuna şahit oluyoruz. Onun için ısrarla insan onuru üzerinde durmak istiyoruz. Bir hafta boyunca ülkemizde ve bütün dünyada Hz. Peygamberin insana verdiği değeri, insan onuruna verdiği değeri öne çıkarmak ve onu insana yeniden hatırlatmak istiyoruz. Neden insan onuru? Sadece suçu başkalarına atmakla değil, belki bütün İslam alemi olarak şunu sorgulamamız lazım: Neden bizim dindarlığımız bizi onurlandırmıyor, neden bizim Müslümanlığımız onurumuzu yüceltmiyor, neden hala İslam dünyasında insanların iradeleri üzerinde hegemonya kuran yönetimler var, Neden Irak’ta, Suriye’de, Filistin’de insan onuru rencide ediliyor, neden hala kadınların çocukların onurları rencide edilmeye devam ediliyor?” şeklinde konuştu.

Programda konuşan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ise dünyanın bugün en çok ihtiyacı olan şeyin sevgi olduğunun altını çizdi.

İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Mustafa Aydın ise konuşmasında 2013 yılı Kutlu Doğum Haftası programına İstanbul Aydın Üniversitesi’nden başlanıyor olmasından büyük mutluluk duyduğunu dile getirerek şunları söyledi:

“Üniversiteler elbette bilimi, teknolojiyi, çağdaşlığı hem kendi kubbesi altında bulunan bilime talip olan öğrencilerine, hem de bulunmuş olduğu coğrafyadaki topluma ve toprağa eş zamanlı olarak aktarmak durumundadır. Bu aktarımı sadece bilim ve teknoloji ile sınırlı tutarsak üniversiteler olarak üstlenmiş olduğumuz misyonu yeterince yerine getirmemiş oluruz. Üniversiteler olarak hem dini, hem insani hem de ahlaki değerleri de aktarmak durumundayız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.