DOLAR 16,837
EURO 17,5774
ALTIN 978,8
BIST 2435,89
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Devlet Aklı …!

12.10.2021
A+
A-

Kılıçdaroğlu “Demirtaş”ın ne günahı var!”diyorya
Devlet aklı hakim olmasaydı Demiryaş şunu yapacaktı:
”Ben yeminli bir Türk düşmanıydım!..”
Diyen bir kürtten dinleyelim…
Öncelikle şunu belirteyim ki “Derin Devlet-gizli devlet ile “Devlet Aklı” kavramları çok farklı kavramlardır. Ve “Devlet Aklı” nın “Derin Devlet” kavramı ile hiç alakası yoktur.
Devlet Aklını itibarsızlaştırmak için ortaya atılan uydurma bir kavramdır.
Derin Devlet varsa legal değildir. devlet içerisinde aktörleri ve etkinlikleri dönemsel olarak değişen, tek parça olmayan, çeşitli klikleri,kanatları olan ve çoğu kez istihbarat,iş adamı,mafya grupları siyasetçi ve bürokratların bir araya gelerek oluşturduğu güç odaklarıdır.
Bu güç odakları içinde ABD’ye Rusya’ya Almanya’ya Çin’e veya bir başka güç odaklarına yakın olan dönemsel olarak daha milli damar görünümüne sahip olan çeşitli ekiplerin varlığı söz konusudur. Bu ekipler, ekiplerin güçleri ve yapılar içinde öne çıkan kişiler dönemsel olarak değişir…
Ama Devlet Aklı kurumların ve Türk Devlet geleneğinin uzun tecrübeler sonucunda oluşan bir Milli Stratejik akıldır
“Devlet Aklı” yaklaşık 2000 senedir kesintisiz olarak varlığını sürdürür Devlet Aklında duygusallığın yeri yoktur…
Devlet Aklı dediğimiz kavramın izlerini Türklerden başka birkaç devlette daha net biçimde görürüz: Çin ve İngiltere…gibi
Türk milleti işte bu Devlet Aklı sayesinde tarihte hiçbir zaman “devletsiz” kalmamıştır. Devlet Aklı, bir Türk devletinin en uzun süre ayakta kalması için makro stratejik planları yapar günlük siyaset ve siyasetçiler ile uğraşmaz. .
Oyunları önceden görür ve bozar zaman kazanmak gerekirse kazanır
Cumhuriyet döneminin en büyük Devlet aklının lideri Atatürk’tür bunuda devlet aklı tarafından seçilen dehası ile de ne kadar doğru bir seçim olduğunu göstermiştir.
Atatürk’ü Başbuğ Alparslan Türkeş ve devamında aynı fikirsel yapıyı hakim kılmak için mücadele eden ve yeni oyunları bozan Milliyetçi Hareketin Lideri Sayın Devlet Bahçeli’dir.
Devlet adamı sıfatını kazanabilmek için ”Devlet Aklı’na sahip olmak lazım gelir..
Şimdi Devlet Aklı’nın bozduğu oyunlardan birkaç örnek vermek istiyorum
Devlet aklı 2015 teki HDP vekilleriyle o günkü AKP hükümeti arasında ‘’Dolmabahçe mutabakatını’’yok saymış Başbakan Recep Tayyip Erdoğan o mutabakatı tanımıyorum demek ve masayı devirmek zorunda kalmıştır.O gün itibariyle de açılım saçılım saçmalığına son verilmiştir.
Milli devlet yapısında karar kılınmış, Federe devlet hayali kuranlar bir kez daha hüsrana uğramış bir daha açılmamak üzere o defter kapanmış, çöpe atılmıştır.
Terör örgütü PKK bunun acısını ,çıkarmak için 7 Temmuz 2015-27 Mart 2016 tarihlerini kapsayan 265 gündeki ‘’hendek eylemleriyle çıkarmak istedi .Halkı İsyana çağırdı. KCK Rojava yapılanmasının özerk bir yönetim oluşturmak amacıyla örgütlenme faaliyetlerine ağırlık verdi PYD’nin bölgesel ve uluslar arası alanda sözde meşru bir otorite izlenimi vermeye çalıştı böylelikle süreç içerisinde özerk bir yönetimin siyasi ve diplomatik zemininin tesis edilmesini amaçlandı
Devlet Aklı bu oyunu gördü ve hemen devreye girdi
Türk Devleti isteseydi bu isyanı 265 günde,355 güvenlik güçleri şehit vererek değil ,26 günde o bölgeyi yerle bir ederek önleme gücü ve kudretine sahipti. Ancak bu da tam olarak PKK terör örgütünün istediği bir stratejiydi.
Konuyu birleşmiş milletlere götürmek soykırım yapılıyor yaygarasını koparmak ve böylece o bölgeye birleşmiş milletler barış gücü getirmek ve Kürt Devleti kurma yolunda mesafe alacak haklılık kazanacaktı.Plan proje oyun buydu..
Yine tam bu noktada Devlet aklı devreye girdi. , tüm bölgeye yayılan hendek terörü sonunda PKK açık bir şekilde yenilgiye uğratıldı PKK bu süreçte ne yeni mevzi kazanabildi ne de devletin eziyeti karşısında halk desteğini alabildi..
Devlet Aklı hiçbir sivilin burnunu kanatmadan tereyağından kıl çeker gibi sabırla akılla metanetle bu oyunu bozdu.
Devlet de çok ağır operasyonlardan sonra halk nezdinde güven ve destek gördü bölge halkından…
Şimdi bu konu ile ilgili Türk Düşmanlığında yeminli Barzani’inin önemli Peşmergelerinden birinin anlattıklarına kulak verelim..
O gün yeminimi bozdum…!
‘’Ben yeminli bir Türk düşmanıydım…
Türklere duyduğum düşmanlığı hiçbir millete duymazdım.
Hendek eylemlerinin kararını alan komitenin içindeydim.Aldığımız karar gereğinde Türk Devleti halk isyanını bastırmak için bölge insanının üzerine bombalar yağdıracak ,biz de hemen Avrupa’ ki Amerika’da ki dostlarımızla basın yayın yoluyla bölgede soy kırımı uygulanıyor yaygarasını yapacak konuyu Birleşmiş Milletler konseyine götürecektik.
Birleşmiş milletler bölgeye askeri güç gönderecek biz de hayalimizdeki devletimizi kuracaktık.
Ancak Türk Devleti bizim oyunumuzu bozdu birkaç saat içerisinde hendek olaylarını bitirecekken sivillerin burnunu kanatmadan 265 günde 355 şehit vererek bitirdi.
Bittiği gün de ben yeminimi bozdum tövbe ettim .Allah’a affetmesi için çok yalvardım.Tarih şahittir ki Türk Milleti’ne düşman olanlar hiç iflah olmamıştır.’’
Ne büyük bir ders değil mi
Başbuğ’a ‘Onlar ne kadar Kürtse ben de o kadar Kürdüm. Ben ne kadar Türk’sem onlar da o kadar Türk’tür’ dedirten kafasındaki Devlet Aklı’dır
Yeni Cumhurbaşkanlığı Sistemi bir Devlet Aklı’nın sonucudur.
Fetö kalkışmasını anında bastıran Devlet Aklıdır.
Sayın Devlet Bahçeli ile Sayın Cumhurbaşkanını Devletin bekası Milletin birliği konusunda bir araya getiren ve kenetleyen Devlet Aklı’dır.
Devlet Aklı 2023’e 2071’e…Devlet-i ebed müddet yolunda daha nice oyunları bozarak yol alacaktır.
Yaşasın Devlet Aklı ,
Yaşasın Büyük Türk Milleti
Yaşasın Devlet Aklından ayrılmayanlar…
İhsan AKAN

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.