DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Az Bulutlu

Cumhur İttifakı ve İttifakların Geleceği

28.05.2020
A+
A-

Cumhur İttifakı ve İttifakların Geleceği

15 Temmuz işgal girişimi, Türk siyasi tarihinin kırılma ve dönüm noktalarından biri olmuştur. Yaşanan süreç hızlı ve etkin tedbir almanın önemini ortaya çıkarmış, kılcal damarlara kadar sızmış habis ur Fetö terör örgütü mensuplarının bir an önce bulundukları yerden temizlenmesini gerektirmiştir. Ağır aksak işleyen, hükümet etme ortalamasının 1 yıl 4 ay olduğu parlementer sistemden, daha etkili ve Türkiye’nin iç ve dış meselelerinde hızlı kararlar alabileceği bir sisteme geçişin zorunluluğu hissedilmiştir. Sayın Devlet Bahçeli’nin önerisiyle MHP ve Ak Parti hükümet etme sistemiyle ilgili çalışmalara başlamış ve 16 Nisan 2017 yılında yapılan referandumla yeni hükümet sistemi olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi yürürlüğe girmiştir.

Cumhur İttifakı; 15 Temmuz günü ortaya çıkmıştır.

Cumhur İttifakı; 15 Temmuz işgal girişimine karşı ortaya konan milli duruştur.

Cumhur İttifakı; Yenikapı ruhunun ete kemiğe bürünmüş halidir.

Cumhur İttifakı; kapalı kapılar ardında, parti ve şahsi hesaplarla, İki vekillik, iki müdürlük bir şeflik pazarlığı yapılarak kurulmuş bir ittifak değildir.

Önce ülkem ve milletim, sonra partim sonra ben anlayışını düstur edinmiş MHP nin ve Lideri Devlet Bahçeli Bey in ilkesel duruşu bu tür hafif meşrep pazarlıklara yolu kapatmaktadır zaten.

Millet İttifakı cenahının “Devlet Bahçeli karşılıksız destek veriyor” cümlesini kurup bunu Milliyetçi- Ülkücü seçmene karşı algı hareketine dönüştürme gayreti, Lider Devlet Bahçeli ile Ülkücüleri tanımamalarından, tanıyanların ise kin ve nefretinden kaynaklanmaktadır. Milliyetçi Hareket Partisi’nin birinci önceliği ülkesi ve milletidir. Cumhur İttifakı, her iki partinin aynı (Ülke ve millet) noktada birleştiği bir metindir.

İttifak Protokolünde;

“Cumhur İttifakı sadece bir seçim ittifakı olmayıp, Türkiye’ye yönelik iç ve dış kaynaklı hasmane girişimler karşısında, milli ve ahlâkî bir duruş ve bu çerçevede sürdürülecek tarihi bir birlikteliktir”

“Cumhur İttifakı, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkma hedefini yakalama azmi ile milli ve üniter bir devlet olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Türk Milletini ilelebet yaşatma iradesidir”

“Cumhur İttifakı, Türkiye’yi hedef alan saldırılar karşısında, parti çıkarları ve günlük siyaset hesapları yapmaksızın ortak bir duruş ortaya koymaya ve Türkiye’yi zayıflatarak uluslar arası operasyonlara açık hale getirmeye yönelik her türlü faaliyet karşısında yer almaya kararlıdır. Bu kararlılık ve işbirliği ile ittifakımız, Türkiye’yi bölgesel güç ve lider ülke yapacak 2023 hedeflerinin gerçekleştirilmesinin yanı sıra İ’lâ-yı Kelimetullah uğruna asırlarca dünya barışının ve adaletinin teminatı, İslam aleminin ve bütün mazlum milletlerin yegane ümidi olan Türkiye’yi küresel bir güç haline getirecek 2053 ve 2071 vizyonunun alt yapısını adım adım inşa edecektir…”

Cumhur İttifakında esas alınan Türkiye ve Türk Milletidir.

Sadece bir seçim ittifakı değildir.

Tarihi ve ahlâkî bir birlikteliktir.

Cumhur İttifakı bir irade beyanıdır.

Bu nedenle Cumhur İttifakı, her türlü fitneye kapalıdır.
Ana gayesi, şahsı ve partisi olanların bunları anlamasını beklemek abesle iştigaldir.

Kapalı kapılar ardında cereyan eden toplantılar neticesinde ortaya çıkan Millet İttifakı, bu karanlık tarafı ve terör örgütü Pkk’nın siyasi uzantısı olan Hdp’nin gizli ortak olduğu ( burası yoğun ironi içermektedir)ile kolkola olmaları sağlam temel üzerine oturtulmadığını göstermektedir.
Millet İttifakının geleceği karanlıktır. Şahsi hesapların döndüğü yerde, kan davası çıkma olasılığı yüksektir. Kirli çamaşırların ortaya dökülmesi kaçınılmazdır.
Kendileri eski partileri yeni olan oluşumları, ittifaklarına yama yapmaya çalışmaları da beyhude bir çabadır.Yama yapılsa da tutmayacaĝı kesindir. 2023 seçimlerinde de kaybedecekler. Bu da onların makus talihi diyelim.

Cumhur İttifakı ” Gayret bizden, tevfik Allah’tandır…” ifadesiyle son bulmaktadır. Bu ifadelerden rahatsız olacak iç ve dış şer odakları her daim olacaktır. Bu odaklara geçit vermemek uyanık olmak bizim sorumlulugumuzda.

Güçlü İttifak, Güçlü İktidar!

Av. Aydın İŞKUR

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.