DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28°C
Parçalı Bulutlu

BU BİR TESCİLLİ İHANETTİR

29.11.2019
A+
A-

Böylesine bir karara varmak demek; ülkenin, milletin ve devletin milli güvenlik sorununu had safhaya çıkarmak, Türkiye aleyhinde faaliyet gösteren yapıların devlet kadrolarında güç kazanmasını istemek demektir. Başta MİT olmak üzere, Emniyet güçlerinin de içine art niyetli kitleleri doldurmak demektir.

BU BİR TESCİLLİ İHANETTİR

Bu saatten sonra artık kimse aptala yatamaz.

Kamuya alınan personelin güvenlik soruşturmasına karşı çıkılması demek, PKK, FETO ve SİMA gibisinden örgüt mensuplarının “devletin kılcal damarlarına sızmasına” destek olmak demekten başka birşey olmadığı gibi, paralel devlet oluşturma çabasıdır.

Böylesine bir karara varmak demek; ülkenin, milletin ve devletin milli güvenlik sorununu had safhaya çıkarmak, Türkiye aleyhinde faaliyet gösteren yapıların devlet kadrolarında güç kazanmasını istemek demektir. Başta MİT olmak üzere, Emniyet güçlerinin de içine art niyetli kitleleri doldurmak demektir.

Bu kararı sunan CHP’liler ile kararı onaylayan Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında derhal bir işlem başlatılması, yargının bağımsızlığı ilkesini kötü niyete dayalı istismar edenlere yönelik çok ciddi sivil toplum örgütleri protestoları düzenlenmesi gerekiyor.

Cumhurbaşkanını, Genel Kurmay Başkanını, Bakanları protesto edebilme imkanı sağlayan demokratik ifade ve protesto özgürlüğünü bu kez de yargıyı, devletin aleyhinde çalıştırmaya çalışan Anayasa Mahkemesi ve üyelerine yönelik kullanmak; ülkenin, milletin ve devletin güvenliğine yönelik bir hassasiyet olarak kendisini göstermelidir.

Bu karara ilgisiz kalmak demek, paralel devlete yeşil ışık yakmak demektir.

Yargıdaki CHP-SİMA ve FETO güç birliğini hala anlayamayan varsa, kendisini bodrum katından aşağı atıp intihar etsin.

Guşan Yediç

Akşam gazetesinin haberine göre…

Anayasa Mahkemesi güvenlik soruşturması açıklaması nedir? Güvenlik soruşturması kaldırıldı mı?

“Güvenlik soruşturması kaldırıldı mı?” sorusu ile ilgili son dakika açıklaması araştırılıyor. Güvenlik soruşturması kaktı mı? Anayasa Mahkemesi tarafından yapılan açıklamada CHP’nin isteği üzerine güvenlik soruşturmasının iptal edildiği bildirildi.

Güvenlik soruşturması kaldırıldı mı? sorusu araştırılıyor. Özelikle FETÖ’cüler tarafından iptal edilmesi için büyük çaba harcanan güvenlik soruşturması ile ilgili CHP Anayasa Mahkemesine iptal için başvurmuştu. Konu ile ilgili son dakika açıklaması yapıldı.

GÜVENLİK SORUŞTURMASI KALKTI MI?

CHP’nin isteği üzerine Anayasa Mahkemesi (AYM) devlet memurluğunda güvenlik soruşturmasını iptal etti.

Memuriyete girişlerde güvenlik soruşturmasının yapılması 657 sayılı Kanunun 48. maddesine eklenen düzenlemeyle olurken yapılan düzenleme sonrasında, sadece mahkeme kararlarına dayalı bilgiler değil, istihbarat birimlerinin tuttuğu ve çoğu aile üyeleriyle ilgili olan sicil fişleri kayıtlar inceleniyordu.

Özelikle FETÖ’cüler tarafından iptal edilmesi için büyük çaba harcanan güvenlik soruşturması ile ilgili CHP Anayasa Mahkemesine iptal için başvurmuştu. Anayasa Mahkemesi skandal bir karara imza atarak iptaline hüküm etti. Mahkeme, kararında vatandaşların kişisel veri niteliğindeki bilgilerinin memuriyete girişte değerlendirmeye tabi tutulmasının Anayasa’ya aykırı olduğunu belirtti.

GÜVENLİK SORUŞTURMASI NEDİR?

Kişinin kolluk kuvvetleri tarafından halen aranıp aranmadığının, kolluk kuvvetleri ve istihbarat ünitelerinde ilişiği ile adli sicil kaydının olup olmadığının, hakkında herhangi bir tahdit sınırlama olup olmadığının, yıkıcı ve bölücü faaliyetlerde bulunup bulunmadığının, ahlaki durumunun, yabancılar ile ilgisinin ve sır saklama yeteneğinin olup olmadığının, mevcut kayıtlardan ve yerinden araştırılmak suretiyle saptanması ve değerlendirilmesi olarak tanımlanmıştır.

kayanak: Akşam

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.