DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Çok Bulutlu

BAŞBAKAN TERÖRİSTLERE, LÜTFEN ARTIK SİLAHI BIRAKIN DEDİ

16.02.2013
A+
A-

Başbakan Erdoğan, Mardin’deki açılışta teröristlerden ricacı oldu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, silahın fikri olmayanların yöntemi olduğunu belirterek, “Biz silahların art arda çekildiği bir dönemi geride bırakıyoruz. Diyoruz ki artık lütfen silahı gömün, silahı bırakın, biz size ‘Sıkılı yumrukların olduğu toplum barış toplumu olmaz’ diyoruz. Barış ortamını tesis etmek için samimiyetle çalışıyor, samimiyetimizin karşısında samimiyet bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Mardin’de toplu açılış töreninde konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mardin’de 31 milyonluk 39 eseri yaptıklarını ifade etti. Geçen yıl da anlamlı bir günde, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde, Mardin’de olduklarını belirten Erdoğan, “Aslında her gün kadınlar günü ama bu tür bir geleneğin dışlanması da doğru olmaz” dedi ve tüm kadınların kadınlar gününü kutladı. 8-9 mart’ta Siirt’te olacaklarını belirten Erdoğan Mardinlilerden iki önemli konuda ricasının olduğunu belirtti.

-MARDİN’DEN İKİ RİCA-

“Biliyorum Mardin’de kadına el kalkmaz, kadına ve çocuğa şiddet uygulanmaz” diyen Erdoğan, bu hataya düşenlerin toplum tarafından uyarılması gerektiğini kaydetti. Kadına ve çocuğa yönelik şiddeti “insanlık dışı” olarak niteleyen Erdoğan, “Mardinli hanım kardeşim de dayak karşısında, şiddet karşısında boyun eğmeyecek, şiddeti sineye çekmeyecek” dedi ve kadınları şiddetten korumak için önemli yasal düzenlemeler yaptıklarını anlattı. “Hanım kardeşlerim şiddete karşı sesini yükseltsin” diyen Erdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı öncülüğünde aile destek merkezleri açmaya devam ettiklerini belirtti ve bugüne dek Türkiye genelinde açılan 50 aile destek merkezinde 15 bin kadının istifade ettiğini bildirdi.

Mardin’den ikinci ricasının ise kaçak elektrik kullanımın kaçınılması olduğunu belirten Erdoğan, Mardin’de elektrik enerjisinde kayıp kaçak oranının yüzde 76’lara kadar ulaştığını bunun, tüketilen elektriğin dörtte birinin tahsil edildiği anlamına geldiğini belirtti. Mardinlilerin haramla helalin ne olduğunu bildiğini ifade eden Erdoğan, Mardinlileri bu konuda vicdanlarıyla hareket etmeye çağırdı.

-“DEVLET SİZİN KUZUNUZ”-

Mardin’in “Hiçbir koyun kendi kuzusunu çiğneyip geçmez” sözünü hatırlatan Erdoğan, “Devlet bir yerde sizin kuzunuz. Onlar size hizmet için vardır. Onları çiğneyip geçemeyeceğinize inanıyorum ve sizlere güveniyorum” dedi. Mardin’in Büyükşehir statüsüne kavuştuğunu ve Mardin’e verilen sözün tutulduğunu kaydeden Erdoğan, yerel seçimlere işaret ederek, “Mart 2014 Mardin’de yeni bir dönemin başlangıcı olacaktır” dedi. Büyükşehir belediyesi olunmasıyla Mardin genelinde bir plan bütünlüğü oluşacağını ve “ucube bir yapılanma olmayacağını” kaydetti.

-“GÜLER’İN TECRÜBESİNDEN 80 VİLAYETİMİZ İSTİFADE EDECEK”-

Mardin Milletvekili Muammer Güler’in de İçişleri Bakanlığı görevine atandığını hatırlatan Erdoğan, “Mardinli bir İçişleri Bakanından, özellikle yerel yönetimlerle birebir ilgilenmesi bakımından, kendisinden 80 vilayetimiz de istifade etmiş olacak. Valilikten gelmiş birisi olarak bu deneyimini aynı heyecan ve aşkla kullanacaktır. Mardin’deki huzur, kardeşlik ve dayanışma inşallah tüm Türkiye’ye sirayet edecektir” dedi.

-“ARTIK SÖZ SIRASI SİZDE”-

Gittiği her yerde ve her şehirde Mardin’i örnek olarak gösterdiğini, Mardin’deki kardeşliği her yerde anlattığını söyleyen Erdoğan, “Bir zamanlar Mardin Valisi olan Mehmet Bey şu an Emniyet Genel Müdürümüz. Dolayısıyla Mardin gerek Emniyet Genel Müdürümüz gerek İçişleri Bakanımız hep birlikte bir dayanışmayla Mardinimize de ülkemize de bu huzuru ve dayanışmayı taşıyacaklar” dedi. Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şimdi ben bugün burada bir şeyi sizle açık açık konuşmak zorundayım. Biz hükümet olarak tarihi bir adım attık. Türkiye’de ret, inkar ve asimilasyon politikalarına son verdik. On yıllardır devam eden sorunların üzerine kararlılıkla gittik. On yıllar boyunca görülmeyen, inkar edilen, ihmal edilen meselelere büyük bir samimiyetle eğildik. Doğu ve güneydoğunun kırık kalbini tamir etmek için gönülleri kazanmak için gerçekten zor ve çetin bir mücadele verdik.

Ama artık öyle bir noktaya geldik ki, şimdi artık söz sırası sizde, eyleme geçme sırası sizde, süreçte sorumluluk alma sırası sizde. Biz hükümet olarak onlarca adım attık şimdi sizlerden bir adım bekliyoruz. Biz bu adımı bütün kardeşlerimizden ve özellikle hanım kardeşlerimizden ve annelerden bekliyoruz. Sizden şu teröre, şu terörün kanlı cinayetlerine ve sinsi baskısına dur demenizi, cesaretle buna karşı çıkmanızı bekliyoruz.”

-“SEÇMELİ KÜRTÇE ÖĞRETMENLERİ ARTUKLU’DAN ÇIKACAK”-

Erdoğan terörün yaşandığı yerlerde yeterli yatırım olmadığı için işsizliğin gündeme geldiğini belirtti ve “Kendi insanına dükkan kepengi indirten teröristin olduğu bir yere yatırımcı gitmez. Kepenkler indiriliyor. Niçin? O insanların ekmek parasında gözü olan bir zihniyetin bu ülkeye faydası olur mu? Tehditle baskıyla kuzu kuzu kepenkler indiriliyor” eleştirisinde bulundu.

Terörle mücadeleyle ilgili süreçte illerin büyümesinde kat edilecek uzun bir mesafe olduğunu kaydeden Başbakan Erdoğan, “Sizler bize destek verirseniz, bizim yanımızda ve arkamızda durursanız, biz buralarda da işsizliği, yoksulluğu, acıyı, kanı, göz yaşını da artık gündemden çıkartırız” diye konuştu.

Mardin Artuklu Üniversitesi’nde kurulan “Yaşayan Diller Enstitüsü”nde Kürt, Süryani ve Arap dili ve kültürü alanlarında yüksek lisans ve doktora öğrencileri yetiştirildiğini belirtti:

“Şu an bu enstitümüzde 568 öğrencimiz lisan üstü öğretime devam ediyor. Bu öğrencilerimizden 500’ü MEB’e bağlı ilköğretim okullarının 5, 6, 7, 8. sınıflarında okutulacak, seçmeli Kürtçe dersi için aday öğretmen olarak eğitim görüyor” diyen Erdoğan, bu seviyeye kolay gelmediklerini, hem ırkçılık yapan partilerin hem de terörün uzantısı olan partilerin istismar siyasetiyle mücadele ettiklerini anlattı.

-“BİR GEÇİŞ DÖNEMİNDEYİZ…”-

Seçmeli Kur’an-ı Kerim ve Siyer derslerine de dikkat çeken Erdoğan, “Şu anda ortaokullarımızda, liselerimizde öğrenci ya da velisi istediği takdirde seçmeli olarak Kuran-ı Kerim dersi alabiliyor. Siyer-i Nebi dersi alabiliyor. Buraya sizlerin desteğiyle geldik. Artık ülkemizde düz liselerde bile Kur’an-ı Kerim ve Siyer-i Nebi öğretiliyor. Bir geçiş dönemindeyiz. Bu sıkıntılar da atlatılacak ve bir iki yıl içinde dersler dolu geçerek ilahi kitabımızı bilen ve sevgili peygamberimizin hayatını ve yaşam tarzını öğrenen bir nesil yetişecektir.

O çünkü bizim hayat önderimizdir, O bizim ahlak abidemizdir. Onun bize çizdiği sünnet üzerinde, geleceğin nesli çok daha farklı olacak, helal ve haramı bilecek, kul hakkını, kardeşliği, vatan millet sevgisini çok daha iyi bilecektir” diye konuştu.

-“BARIŞ ZOR, ZOR OLANA TALİBİZ”-

Terörle mücadele için de destek isteyen Erdoğan, “büyümenin ilerlemenin, çözümün ve kardeşliğin önünde duran bu terörü bizim Türkiye’den söküp atmamız gerekiyor. Bunu beraber yapacağız. Bu ülkede artık acıları değil başarıları, ölümleri değil sevinçleri konuşmak istiyoruz. Bu ülkede artık, silahların değil, fikirlerin ve siyasetin konuşmasını istiyoruz. Kardeşler… Mardinli kardeşlerim…. Savaş kolaydır, barış zordur. Zor olana talibiz” ifadelerini kullandı.

Silahın fikri olmayanların yöntemi olduğunu belirten Erdoğan, “Biz silahların art arda çekildiği bir dönemi geride bırakıyoruz. Diyoruz ki artık lütfen silahı gömün, silahı bırakın, biz size ‘sıkılı yumrukların olduğu toplum barış toplumu olmaz’ diyoruz. Barış ortamını tesis etmek için samimiyetle çalışıyor, samimiyetimizin karşısında samimiyet bekliyoruz” ifadelerini kullandı. Erdoğan sözlerini şöyle noktaladı:

“Allah’ın izni ve sizlerin desteğiyle, hayır duasıyla biz bu terörü Türkiye’nin gündeminden söküp atacak, kardeşliği daha güçlü şekilde tesis edeceğiz. Elinizden bir şey geliyorsa o yanlışı elinizle düzeltin, elinizden bir şey gelmiyorsa o zaman o yanlışı dilinizle düzeltin. Elinizden dilinizden bir şey gelmiyorsa en azından gönülden dua edin. Bu süreç düze çıksın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.