Dolar 33,0462
Euro 36,0686
Altın 2.559,70
BİST 11.156,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 35°C
Açık
İstanbul
35°C
Açık
Pts 31°C
Sal 31°C
Çar 31°C
Per 28°C

Atatürk’ü duygulandıran Boyabatlı Ömeroğlu Mustafa’nın destanı! Çanakkale Savaşları sırasında tüm cephelerde yapılmış

Atatürk’ü duygulandıran Boyabatlı Ömeroğlu Mustafa’nın destanı! Çanakkale Savaşları sırasında tüm cephelerde yapılmış
21/06/2024 18:45 | Son Güncellenme: 21/06/2024 18:51
A+
A-

Atatürk’ü duygulandıran destan! Çanakkale Savaşları sırasında tüm cephelerde yapılmış
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Atatürk ve Çanakkale Savaşlarını Araştırma Merkezi (AÇASAM) Müdür Yardımcısı Dr. İsmail Sabah, doktora tezinde, Çanakkale Savaşları’nda Anzak askerlerinin baskınında şehit olan Sinop Boyabatlı Ömeroğlu Mustafa’nın üzerinden çıkan kendi el yazısıyla yazdığı, vatan sevgisini içeren dizelerin yer aldığı destan, 19’uncu Tümen Komutanı Mustafa Kemal tarafından çoğaltılarak, tüm cephelerde okutulduğunu belirledi.

ÇOMÜ Atatürk ve Çanakkale Savaşlarını Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Dr. İsmail Sabah, doktora tezini hazırlarken, Çanakkale Savaşları sırasında, 6-7 Haziran gecesi Arıburnu’nda Anzak askerlerinin baskınında şehit olan Sinop Boyabatlı Ömeroğlu Mustafa’nın üzerinden çıkan kendi el yazısıyla yazdığı destanın, 19’uncu Tümen Komutanı Mustafa Kemal’in beğenmesi üzerine çoğaltılarak tüm cephelerde okutulduğu bilgisine ulaştı.

MUSTAFA KEMAL’İN BEĞENİSİNE SUNULAN DESTAN
Çanakkale muharebelerinin 1915 yılında askerin büyük bir özveri ve fedakarlığıyla kazanıldığına dikkat çeken Dr. Sabah, “Bu mücadelenin sonunda kahramanlıklar bizlere miras olarak bırakıldı. Bunlar arasında, Seyit Onbaşı, Yahya Çavuş veya Yusuf Kenan gibi isimler ön plana çıktı. Ancak bizler 1915 yılında askerin burada tutmuş olduğu kayıtları yani harp cerideleri okuduğumuzda saklı kalmış ya da gün yüzüne çıkmamış daha nice kahramanlıkları bu resmi evraklar üzerinde okuyabilmekteyiz. Bunlardan biri de 57’nci Alay, 3’üncü tabur, 3’üncü bölükte görevliyken 6-7 Haziran gecesi Arıburnu’nda Anzakların bir gece baskını esnasında şehit olan Sinop Boyabatlı Ömeroğlu Mustafa’nın hikayesi” diye konuştu.

DESTANIN ASKERLERE ÖRNEK OLMASI
Dr. Sabah, cerideleri incelerken ulaştığı Sinop Boyabatlı Ömeroğlu Mustafa’nın hikayesini şöyle anlattı: “Ömeroğlu Mustafa söz konusu 6-7 Haziran gecesi Arıburnu’nda Anzak askerlerinin baskınına karşı siperleri savunurken şehit oluyor. Şehit olduktan sonra üzerinde kendi el yazısıyla yazmış olduğu bir destan bulunuyor. 57’nci Alay, 19’uncu Tümen’e yani Mustafa Kemal Atatürk’ün tümenine bağlı olduğu için Mustafa Kemal Bey’e gönderiliyor. Yazışmalardan anladığımıza göre Mustafa Kemal Bey askerin üzerinden çıkan bu destanı çok beğeniyor.

DESTANDAN BİR BÖLÜM
“Padişah efendimiz seferberlik de istedi / Anam babam bugün için besledi / Din, vatan, millet muhafaza etmek maksadı / Aman kardeşler yetişin ordu karargahına / Biz de kurban oluruz İslam toprağına / Arıburnu tepesinde çoktur top sesi / Haydarpaşa İskelesi’nde giydik asker elbisesi / Bütün dağla taş çağırıyor Allah nidası / Aman kardeşler yetişin ordu karargahına / Biz de kurban oluruz İslam toprağına / Yorgun değilim çoktur imanım / Cenabıhak emretti bugün benim bayramım / Şehitlik ile gaziliğe hayranım / Aman kardeşler yetişin ordu karargahına / Biz de kurban oluruz İslam toprağına.”

KAYNAK: Türkgün /